IKEA-playground for the family 01y
IKEA-playground for the family 02

Hakonsen ailesinin evinde oyun için 'şu andan' daha iyi bir zaman yok. Modüler bir kanepe spontane olmayı ve oturma odasını bir sinema salonu, tiyatro sahnesi, tako restoranı gibi yeni bir yaşam alanı haline dönüştürmeyi kolaylaştırıyor. “Köşeler oluşturarak, kolçakları değiştirerek yapılabilecek o kadar farklı kombinasyon imkanı var ki. Tüm bu değişim imkanını çok seviyorum,” diyor Pia. “Altındaki depolama alanı da oyuncakların hep elimizin altında olduğu anlamına geliyor.”

IKEA-playground for the family 03

Zemin kattaki beyaz duvarlar Pia’nın renkleri yaratıcı bir şekilde kullanmasına olanak tanıyor. “Renk bana enerji veriyor. Renkleri kullanmayı seviyorum, fakat dengeli olması da gerekiyor. Bu yüzden pek çok duvar beyaz. Biraz renk eklemek istediğim zaman kumaş kullanıyorum, bir resim asıyorum ya da dekoratif bir aksesuar ekliyorum,” diyor Pia.

IKEA-playground for the family 04
IKEA-playground for the family 05

“Çocukların resim yaparken dünyaya bakış açıları büyüleyicidir; işleri ‘doğru düzgün’ yapma gereği duymadan, özgürce çizerler. Biz de evimizde bu yaklaşımı uygulamak istedik.”

IKEA-playground for the family 06

Mutfağı çocuklarla paylaşmayı kolaylaştırın. Birkaç ufak eklemeyle onların kendilerini güvende ve ev yaşamına dahil hissedebilecekleri güvenli bir alan yaratabilirsiniz. “Elle bana mutfakta yardım etmeye çok meraklı, ve Liam okula götüreceği öğle yemeğini paketlemek için erkenden kalkar. Mutfakta kendisi için geçirdiği bu küçük zaman dilimi onu mutlu ediyor.”

IKEA-playground for the family 07

Sıra oyun alanını dekore etmeye gelince, tüm aile katkıda bulundu. “Her birimizin karakterinin burada yansıması önemli,” diyor Pia. “Yngvar’ın eski futbol formaları, benim boyadığım pastel pembe ve sarı gökkuşağının yanındaki kanepenin üzerinde asılı. İstediği “erkek mağarası” hayali buraya kadarmış!”

IKEA-playground for the family 08
IKEA-playground for the family 09
IKEA-playground for the family 10

“Bir alanın zamanla neye ihtiyacı olduğunu hissetmeyi tercih ediyorum. Duvarları karanlık tonlarda boyamak yatak odasında yaptığım değişikliklerden biri. Gri renk, yatak odasının daha sıcak görünmesini sağladı. Sarı renkte aksesuarlar ekleyerek odaya canlılık katmak istedik.”

IKEA-playground for the family 11

“Hafta boyunca, mutfağın yanındaki yemek masası ev ödevi yapmak ve akşam öğünlerini yemek için kullanılıyor. Bu açık plan düzen bizim yaşantımızla çok uyumlu. Böylece mutfakta yemek yaparken diğer odalardan gelen eğlenceli seslerden uzak kalmıyorsunuz.” diyor Pia.

IKEA-playground for the family 12

“Eğer bizi oturma odasında bulamazsanız, üst kattaki oyun odasından gelen sesimizi duyabilirsiniz! Burası bizim yaşam alanlarımızın kesiştiği ortak noktalardan biri. Çocuklar büyüyüp daha bağımsız oldukça bu alanın özelliği de artıyor,” diyor Pia. Aile bu alana ikinci bir modüler kanepe yerleştirmiş ve kanepenin ucuna derinlik katması için ayak uzatma tabureleri eklemiş. Tüm ailenin beraberce dinlenmesi için ideal bir alan!

IKEA-playground for the family 13
IKEA-playground for the family 14

Pia’nın daha eğlenceli bir ev için ipuçları

1. Yer kaplamasını değiştirin . Bize oyun alanını çağrıştırdığı için kauçuk yer döşemelerine bayıldık ve evin her yerini döşedik. Bu tarz kaplamanın ıslanmasından ya da kirlenmesinden korkmanıza gerek kalmıyor. Yer kaplaması değişimi bir seçenek değilse, odaya canlılık katmak için renkli bir halı ya da kilim sermeyi deneyebilirsiniz.

2. Duvarı şeref tablosu olarak kullanın. Çocuklar çizdikleri resimleri duvarda görmeye bayılır ve onların resimlerini duvarda görmek sizin için de ilham verici olabilir. Yngvar’ın çerçevelenmiş futbol formaları ayrıca bizim için kişisel bir şey,” diyor Pia.

3. Yeni teknolojiyi kucaklayacak yeni yollar bulun
. Oyun oynama şeklimiz değişiyor, fakat ekran zamanı ve dışarıda geçirilen zaman arasında bir denge olduğunda bu olumlu bir etki yaratabilir. Çocuklar, kostüm giyerek iPad ile kendi filmlerini çekebiliyorlar ve biz de ailece oyun odasındaki büyük TV’de bilgisayar oyunları oynuyoruz.”

IKEA İletişim

STOĞA GELİNCE HABER VER

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metni'ne buradan ulaşabilirsiniz.

Ticari Elektronik İleti Onayı

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

İletişim izinlerinizi Hesabım/Kişisel Bilgilerim sayfasından dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Sayfa Başına Git