IKEA KONSEPTİ

Farklı bir yol izlemek

IKEA - IKEA CONCEPT
IKEA CONCEPT

Fikir

IKEA Konsepti sadece sınırlı bir topluluğun değil aksine birçok kişinin bütçesine uyan çok çeşitli ev dekorasyon ürünleri sunma fikrinden doğmuştur. Sürdürülebilirliğin her zaman göz önünde bulundurulduğu bu konsept dahilinde işlevsellik, kalite, tasarım ve değer kavramları bir araya getirilir. IKEA Konsepti tasarım, tedarik, paketleme ve dağıtım süreçlerinden iş modelimize kadar şirketimizin her alanında varlığını gösterir. Hedefimiz daha fazla insanın ev ortamında daha iyi şartlarda bir yaşam sürmesini sağlamaktır.IKEA Konseptini hayata geçirmek
IKEA Konsepti birçok farklı şekilde hayat bulur: Dünya genelinde yer alan mağazalarımız, IKEA kataloğumuz, internet sitemiz, uygulamalarımız ve en önemlisi dünyanın dört bir yanında bulunan milyonlarca ev aracılığıyla hayata geçer.

Mirasımız

Günümüzde dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın kalbine ve evine dokunan IKEA’nın da her başarılı marka gibi bir doğuş hikayesi var. IKEA’nın serüvenine küçük bir İsveç köyü olan Älmhult’da, posta yollu katalog üzerinden satış yapan küçük bir işletme olarak başladığını biliyor muydunuz? Peki ya tasarımdan sorumlu IKEA genel merkezinin çalışmalarına halen aynı yerde devam ettiğinden haberiniz var mı? İşte hikayemiz.

IKEA CONCEPT

Kökenimiz

IKEA, 1943 yılında dolma kalem, cüzdan ve fotoğraf çerçevesi gibi ürünler satan 17 yaşındaki Ingvar Kamprad tarafından kuruldu. Ingvar, taşlık ve engebeli bir yer olmasıyla bilinen Småland’de büyümüştü. O zamanlar halkın birçoğu küçük imkanlarla idare etmek durumundaydı; yok denecek kadar az imkanla mümkün olabildiğince çok şey yapmaya çalışıyordu. Tam da bu yüzden gündelik problemleri çözmeye yönelik “pratik” yaklaşımlar kullandıkları bilinen Småland sakinlerinin idareli ve yenilikçi insanlar olduğu söylenir. İşte geçmişten gelen bu miras, IKEA’nın çalışma tarzı ve başarısının ardındaki sırra ilişkin fikir veren noktalardan biridir.

IKEA logosunun yıllar içindeki gelişimi:

IKEA - IKEA CONCEPT

Bunları biliyor muydunuz?

IKEA, kurucusu Ingvar Kamprad’ın, büyüdüğü çiftlik Elmtaryd’ın ve ismi Agunnaryd olan köyünün ilk harflerinden meydana gelmektedir.

IKEA kataloğu

IKEA CONCEPT

IKEA’nın kurulduğu Älmhult, İsveç’in nispeten sapa bir noktasında olduğundan büyük şehirlerdeki potansiyel müşterilere erişmek kolay değildi. Buna bağlı olarak 1951 yılında IKEA kataloğu doğdu ve o dönemde Ingvar çoktan IKEA’yı düşük fiyata kaliteli mobilya satan bir marka olarak tasarlamıştı:“Güzel ürünler neden yalnızca küçük bir kitle için üretiliyor? Kaliteli tasarım ve işlev düşük fiyatlarda da erişilebilir olmalıdır.” – Ingvar Kamprad

IKEA CONCEPT
IKEA CONCEPT

İlk IKEA kataloğundaki fiyatlar o kadar düşüktü ki başlarda insanlar ürünlerin kalitesi hakkında şüphe duyuyorlardı. Bu şüpheleri gidermek isteyen Ingvar, Älmhult’taki eski bir atölyeyi insanların ürünleri sipariş vermeden önce gelip inceleyebilecekleri bir showroom’a dönüştürdü.

Parçalar halinde satış fikrinin doğuşu

Hacimli mobilyaların gönderimi hem zor hem de masraflıydı. Ayrıca gönderim sırasında ürünler kimi zaman zarar da görüyordu. Bu nedenle 1956 yılında LÖVET masanın ayaklarını sökmeye karar verdik. İşte kendi kendine montaj ve parçaları birleştirme fikri böyle doğdu.

LÖVET bugün LÖVBACKEN adıyla tekrar IKEA’daki yerini aldı. Büyük bir fikrin kapısını aralayan küçük bir masa.

LÖVBACKEN masayı görmek için tıklayın.

IKEA CONCEPT

Zorlukları seviyoruz!

Tarihimiz boyunca en iyi fikirlerimiz hep karşılaştığımız en büyük zorluklardan sonra ortaya çıktı ve bizi diğerlerinden farklı kılanın da bu olduğuna inanıyoruz. Bugün IKEA dünyadaki en meşhur ev dekorasyon markalarından biridir. Tedarikçilerimiz için çalışan binlerce kişiyi de hesaba katarsak insanlara daha iyi bir hayat sunma vizyonumuz çerçevesinde bizimle çalışan yaklaşık 1 milyon kişi bulunuyor. Ve bu sadece bir başlangıç. Ingvar Kamprad’ın da dediği gibi “Yine de hala yapılacak çok şey var. Parlak bir gelecek bizi bekliyor!”

Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions
Sayfa Başına Git