IKEA-inventive ideas for small space 01y

“Hayatımız burada geçiyor. Her gün mutluluk içinde başlıyor ve huzur içinde bitiyor. Burası renklerle ve aile ruhuyla birleşmiş bir yer: mutlu, doğal ve sade.”

IKEA-inventive ideas for small space 02

Dar alan lojistiği

Kaoli ve Shige’nin evi basit bir anlayışla planlandı: Adını aldığı beyaz kasımpatı gibi olabildiğince beyaz ve doğal. Kaoli, “Yarattığımız konseptten hiç taviz vermiyoruz. Yeni bir şeyler almadan önce, acaba bu evimize uyar mı diye düşünerek alıyoruz.” diyor.

Mutfak adası ev hayatının merkezinde yer alıyor. Kaoli burada Tokiwa’ya aşçılık dersleri veriyor ve kahvaltı masasında üçü birlikte yan yana yemek yiyorlar. Kaoli ve Shige tavan arasında bir yatakta yatıyorlar, küçük mutfaklarından geçerek banyoya gidiyorlar ve orta sehpanın etrafında oyunlar oynuyorlar. Ve bu onlara yetiyor. "Her yerin beyaz olması sayesinde, evimiz gerçekten parıldıyor ve bu rahatlatıcı bir his veriyor. Ayrıca evimiz normalde olduğundan daha büyük görünüyor." diyor Kaoli.


IKEA-inventive ideas for small space 03

Akıllıca düşünülmüş saklama çözümleri

Bütün o beyazlığın içinde kapı arkalarına havlu asmaktan, dolap kulplarına kurulama bezi sıkıştırmaya, sebzeleri tavandan sarkan sepetlere doldurmaya ve duvara monte edilmiş açık raflar kullanmaya kadar çok sayıda orijinal saklama çözümleri var. “Shige’nin el yapımı raflarını seviyorum. Benim kahve ekipmanlarıma tam uyuyorlar.” Aynalı banyo dolabı ışığı yansıtarak alanın daha büyük görünmesini sağlıyor ve set üstü lavabonun altındaki alan temizlik ürünlerini saklamak için bire bir.

"Alanımızı verimli kullanmak zorunda olduğumuzdan herhangi bir mobilyanın sığıp sığmayacağını bilmek için yanımda her zaman dairenin ölçülerini bulunduruyorum."

IKEA-inventive ideas for small space 04y
IKEA-inventive ideas for small space 05

Kullanılmayan tek bir santim bile yok.

Kaoli, “Evimizde her şeyin kendi alanı ve bir yeri olmak zorunda.” diyor. Bunun anlamı, her şeyin doğal malzemelerden yapılmış olmasının yanı sıra yerlerine de tam uymaları gerektiği. Örneğin, sadeliği ve ölçüsü nedeniyle sevdikleri ama beyaz olmayan ahşap gardırobu Kaoli boyamış ve üstüne rattan saklama kutuları eklemiş. Kural şöyle: Kıyafetler sığacak gibi değilse, satın alınmıyor. “Düzenli saklama çözümleriyle hiçbir şeyden mahrum kalmıyoruz ve gereksiz alışveriş yapmıyoruz.”

IKEA-inventive ideas for small space 06

Kullanım alanını iki misline çıkartın.

Kaoli’nin evinde mobilyalar çok fonksiyonlu olmak zorunda. Örneğin sehpada oyun oynuyorlar, arkadaşlarla birlikte yemek yiyor ve bilgisayardan film izliyorlar ve üzerine koyun postundan bir örtü serdikleri bir saklama kutusunu ekstra koltuk olarak kullanıyorlar. “Sıkça başka çocuklar da oynamaya geliyor ama biz aile olarak sadece üçümüz ayrı vakit geçirmeyi de seviyoruz!”

IKEA İletişim

STOĞA GELİNCE HABER VER

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metni'ne buradan ulaşabilirsiniz.

Ticari Elektronik İleti Onayı

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

İletişim izinlerinizi Hesabım/Kişisel Bilgilerim sayfasından dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Sayfa Başına Git