IKEA-simple ideas for a childrens bedroom 01y
IKEA-Simple ideas for a childrens bedroom 02

1. Bir yatak odasından iki yatak odası çıkarın.

Danimarka’da yaşayan Helena’yı ziyaret ettiğimizde yatak odasını 4 yaşındaki kızı Villa ile paylaştığını gördük. “Villa’nın ve benim alanlarımızı ayırmak amacıyla duvara monte ettiğim bir BILLY kitaplık kullandım,” diyor Helena. “Ve karyolamın altındaki tekerlekli mutfak üniteleri Villa’ya daha fazla oyun ve oyuncak alanı kazandırdı.”

IKEA-Simple ideas for a childrens bedroom 03

2. Alanınızdan yaratıcı bir şekilde faydalanın.

Natalie’nin New York'taki küçük apartman dairesinde boş bir alanın akıllıca kullanımı dikkatimizi çekti. “Ölçü, hayal gücü için bir engel değildir,” diyor Natalie. “Bir gardrobu 3 yaşındaki oğlum Huck için bir yatak odasına dönüştürmek kolaydı; ve bize hala yatma zamanında birlikte hikaye okuyacak alan kalmıştı!

IKEA-Simple ideas for a childrens bedroom 04

3. Karyolayı bir oyun yuvası haline dönüştürün.

Teresa’yı Portekiz’de ziyaret ettiğimizde, 3 yaşındaki küçük kızı Maria, alandan tasarruf sağlayan ve aynı zamanda bir oyun parkı haline gelen bir karyolaya sahipti. “Odamdaki her şeyi çok seviyorum,” diyor Maria. “Ama en çok da yatağımı seviyorum. Bazen bir çadır ya da kale, sonra başka günlerde bir araba oluyor.”

IKEA-Simple ideas for a childrens bedroom 05

4. Onların da kullanabilecekleri depolama alanları yaratın.

Finlandiya’da yaşayan Sanna, 3 yaşındaki ikizleri Vilho ve Vieno’nun rahatça uzanıp kıyafetlerini kendi başlarına alabilecekleri bir depolama alanı yaratmış. "Fince 'pienella vaivalla’, denen atasözünü çok seviyorum,” diyor Sanna. “küçük efor, büyük sonuç’ anlamına geliyor ve bizim çocuklarımızla sürdüğümüz hayatı çok güzel anlatıyor.”

IKEA-Simple ideas for a childrens bedroom 06y

5. Sizin de keyif alabileceğiniz bir alan haline getirin.

Eğer çocuğunuz büyük bir yatak odasına sahip olacak kadar şanslıysa, bu yatak odasının beraberce eğlenebileceğiniz bir oda olmasını sağlamaya çalışın. Çocuk mobilyalarının yanında yetişkinler için bir kanepe, birlikte kitap okuyabileceğiniz ve keyifli zaman geçirebileceğiniz bir alan sağlar. “Oswald (5) ile vakit geçirmeyi çok seviyorum,” diyor Dorit, “Birlikte gülmek, resim yapmak, bir şeyler inşa etmek çok keyifli. Oyun zamanı sadece çocuklar için değil!”

IKEA-Simple ideas for a childrens bedroom 07

6. Küçük bir tavan arası boşluğunu bir çocuk odasına dönüştürün.

Hollanda’da yaşayan Anki tavan arasını 4 yaşındaki oğlu Wolf için bir yatak odası olarak kullanıyor. “Orası onun kendi küçük dünyası,” diyor Anki. “Wolf orayı çok seviyor çünkü odası ona gizli bir yuva gibi geliyor ve aynı zamanda oyuncaklarını açıkta bırakabileceği tek alan!”

IKEA-Simple ideas for a childrens bedroom 08

7. Depolamayı eğlenceli hale getirin.

Danimarka’da yaşayan Helena, kızının odasındaki depolama alanını, duvar kağıdı kaplanmış kutular kullanarak kişiselleştirmiş. “Göze hoş gelen saklama opsiyonları 4 yaşındaki Villa’yı raflarını düzenli tutması konusunda motive ediyor,” diyor Helena.

IKEA-Simple ideas for a childrens bedroom 09

8. Onlara sevecekleri bir renk paleti sunun.

Cecilia’nın İsveç’teki evini ziyaret ettiğimizde 4 yaşındaki kızı Anais'in, mavi rengi çok sevdiğini fark ettik. “Evimiz kim olduğumuzu gösterir,” diyor Cecilia. “Bu durum çocuklar için de geçerli. Anais’in bireyselliğini ve yaratıcılığını istediği gibi ifade edebileceği bir yatak odasına sahip olması çok hoş.

“Bir çocuğun odasını dekore ederken, her zaman onların bakış açısından bakmaya çalışın.”

IKEA-Simple ideas for a childrens bedroom 10y

9. Mobilyaları çocuk dostu yapın.

Finlandiya'daki Sanna ikizlerini resim yapması konusunda motive etmeyi çok seviyor. “Çalışma masalarını leke tutmayan ve silinebilen bir kumaşla kapladım,” şeklinde açıklıyor. “Böylece, masaya bir şey döküldüğünde endişelenmeme gerek kalmıyor.”

IKEA İletişim

STOĞA GELİNCE HABER VER

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metni'ne buradan ulaşabilirsiniz.

Ticari Elektronik İleti Onayı

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

İletişim izinlerinizi Hesabım/Kişisel Bilgilerim sayfasından dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Sayfa Başına Git