FRAKTA Serisi

Tam 35 yıldır dimdik ayakta duran bir ikon

IKEA ürün yelpazesinde 30 yılı aşkın bir süredir yer alan bu çanta, her yıl dünya çapında milyonlarca satılıyor ve genellikle uzun ömürlü oluyorlar. Ingvar dışında hiç kimse bu kadar popüler olacağını tahmin edemezdi. Ama belki de bu o kadar şaşırtıcı değildir. FRAKTA, IKEA'nın tamamına rehberlik eden aynı ilkelere dayanıyor: işlev, kalite, iyi tasarım ve sürdürülebilirliğin sadece zenginler için olmaması gerektiği fikri.

IKEA-frakta 01

Tüm bu eşyalar nasıl taşınır?

FRAKTA'nın kökenleri, IKEA'nın İsveç'in Stockholm kentindeki yeni IKEA mağazasında giderek daha fazla küçük ev mobilyası ürünü satmaya başladığı 1960'lı yıllara kadar uzanıyor. Müşteriler kollarında çok fazla eşya taşımak zorundaydı, bu da ağır ve hantal bir işti. Ingvar ve Sten, birçok müşterinin yarı yolda vazgeçtiğini ve kasaya kadar taşımaya zahmet edemeyecekleri çok sayıda ürünü geride bıraktığını fark etti.

Ingvar Kamprad ve Lars Göran, Tayvan'a yaptıkları bir seyahatte uygun bir üretici buldular. Tayvanlı bir fabrika sahibi, onlara genellikle büyük pirinç torbaları için kullanılan bir malzeme olan polipropilen örneği gösterdi. Ingvar ve Lars Göran bu fikre sıcak baktı ama torbanın kırılmayacağından emin olmak istiyorlardı. Bu yüzden yaklaşık 50 kg ağırlığındaki bir iş arkadaşlarından yardım aldılar, ondan torbanın içinde durmasını istediler ve onu kaldırdılar; torba hayatta kaldı.

Ve çanta gerçeğe dönüştü

IKEA içinde, renk seçiminden lansman tarihine kadar her şeyi tartışıldı. Bazıları çantanın kırmızı olmasını istedi, ancak nihai karar parlak sarı oldu. Geleceğin klasiğini tasarlama görevi IKEA tasarımcısı kardeşler Marianne Hagberg ve Knut Hagberg'e verildi. Bir yıl sonra IKEA'nın satış müdürleri çantaların sadece tek bir renkte üretilmesine karar verdi. Ingvar, Sten ve Lars Göran hayal kırıklığına uğramışlardı ama yine de sarı çantaların nihayet üretilecek olmasından memnundular.

1989'da sarı poşetlerin ilk partisini test etme zamanı gelmişti ama kasalarda kaos ve karışıklık yaşanması uzun sürmedi. Personel hangi poşetlerin parasının ödendiğinden ve hangilerinin ödenmediğinden nasıl emin olabilirdi?

Kasa karmaşasına çözüm farklı renkte bir poşetti. Ve böylece mavi FRAKTA doğdu. Sadece mavi FRAKTA poşetleri satılabilirken, sarı olanlar mağazada bırakılmak zorundaydı. Herkes için daha basit. O zamandan bu yana yüz milyonlarca çanta burada ve diğer tedarikçiler tarafından üretildi.

İnternetten Satılanlar
Sıralama
Renk
Fonksiyon
Kategori
Tüm Filtreler

Filtrele ve Sırala

IKEA İletişim

STOĞA GELİNCE HABER VER

IKEA İletişim

STOĞA GELİNCE HABER VER

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metni'ne buradan ulaşabilirsiniz.

Ticari Elektronik İleti Onayı

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

İletişim izinlerinizi Hesabım/Kişisel Bilgilerim sayfasından dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Sayfa Başına Git