Dünyadaki En Önemli İnsanlar İçin...

IKEA Türkiye - Mapa Mobilya Pazarlama A.Ş. Maya Vakfı'nın sosyal sorumluluk projelerini desteklemektedir.

Maya Vakfı özgür, güvenli ve üretken bir çocukluk yaşamış sağlıklı bireylerden oluşan bir toplum hayaliyle Haziran 2015’te kuruldu. Vakıf, her çocuğun insanca yaşamayı, gelecek umudu taşımayı, kendisine ve dünyaya inanmayı hak ettiği inancıyla 5-24 yaşındaki çocuk ve gençlerin psikolojik, zihinsel, fiziksel ve akademik gelişimine katkıda bulunuyor. Çocukların sahip oldukları potansiyeli ortaya koymalarına, kendilerini özgürce ifade etmelerine, yaratıcı düşünce geliştirip üretken olmalarına destek oluyor. Programlarının odağına dezavantajlı ve travmaya maruz kalan çocukları yerleştiren Maya Vakfı, çocukların hayatına etki eden kişi ve kurumların da özellikle travma konusundaki duyarlılığını artırmak ve kapasitelerini geliştirmek üzere çalışıyor.

sosyal sorumluluk

 
sosyal sorumluluk
 

Sürdürülebilir bir yaşam için poşet tüketimini azaltalım.

Sürdürülebilir bir yaşam için, TEMA Vakfı ile iş birliği yapıyoruz. “Evimiz Dünya” projesi kapsamında eğitimler düzenliyor; ilkokul çocuklarına evde doğru tüketim alışkanlıkları ile ilgili farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz. Evimiz dünya projesiyle, çocukların doğayı korumaya önce kendi evlerinde başlamalarını destekliyoruz.

sosyal sorumluluk
 

Alacağınız Her Oyuncak Çocukları Okutacak

Bir çocuğun okuluna devam etmesi, sadece kendi hayatını değil, gelecek nesilleri de değiştirecek güce sahip olması anlamına gelir.

Eğitim için Yumuşak Oyuncak kampanyası 2003'den bu yana her yıl düzenleniyor.

sosyal sorumluluk

İçtiğiniz kahve çekirdeğinin izini sürün

IKEA'da satılan ve servis edilen tüm kahveler UTZ sertifikalıdır. Yani ambalajın üzerindeki kod sayesinde, içtiğiniz kahve çekirdeğinin izini, toplandığı çiftliğe kadar sürebilirsiniz!

UTZ sertifikası, sürdürülebilir kahve üretimi ve dağıtımı için toplum ve çevre standartlarını belirleyen ve kâr amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluştur.

IKEA kahvenizi yudumlarken, utzcertified.org/IKEA sitesine gidin ve çekirdeklerin hangi çiftlikten toplandığını öğrenin!

Burada bulamayacağınız tek şey çöp olur.

Belki bir çiziği vardır. Ya da mağaza içinde teşhir amaçlı kullanılmıştır. Belki biri satın alıp evine uygun olmadığına karar verip geri getirmiştir, fark etmez. Hepsi de iyi durumda ve asla atılmayı hak etmiyor!

Şansınızı deneyin.

Fırsat Köşesi'nden alışveriş ederek, çok daha uygun fiyatlar yakalayabilir ve IKEA mobilyalarına mutlu bir hayat sürecekleri ikinci bir fırsat verebilirsiniz. Her yıl, dünya çapındaki IKEA mağazalarının Fırsat Köşeleri sayesinde milyonlarca kilo malzeme çöpe gitmekten kurtuluyor ve onbinlerce insanın da parası cebinde kalıyor.

Ürünlerimizde ahşabı kullanırken doğaya karşı sorumluluğumuzu biliyoruz.

IKEA konsepti, ürünlerimizde kullanılan her ahşabın nereden geldiğinin bilinmesini şart koşar. Bizim uzun vadeli hedefimiz, IKEA ürünlerinden kullanılan tüm ahşabın, yönetim sertifikalı ormanlardan sağlanmasıdır. Bu hedefe ulaşabilmek için Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Orman Yönetim Konseyi (FSC) ile birlikte çalışıyoruz. Orman yönetim sertifikası yoksa, kullandığımız ahşapları asla, El Değmemiş Doğal Ormanlar’dan (INF) veya diğer coğrafi olarak belirlenmiş Yüksek Koruma Değerli Ormanlar’dan (HCVF) elde etmiyoruz. Ayrıca kendi orman uzmanlarımız da üretim sürecine dahil olarak, tedarikçiler ile bilgilerini paylaşıyor ve tomrukları geldiği ilk kaynağa kadar takip ediyor.

2011 yılında, IKEA ürün gamı içerisindeki Orman Yönetim Konseyi (FSC) belgeli ahşap oranı %15.8'e yükseldi. Böylece Orman Yönetim Konseyi FSC belgeli ahşap kullanımımız toplamda 2.2 milyar metreküpe çıktı. Yani tam 55.000 adet tamamen yüklü tır kadar!

Dünyayı değiştirmek için kaç ampul değiştirmek gerekir?

SPARSAM düşük enerjili ampulle, geleneksel akkor ampullere iyi bir alternatiftir. 10 kata kadar daha uzun ömürlüdür ve %80 daha az elektrik tüketir. Örneğin 20 watt'lık SPARSAM, 100 watt’lık akkor ampul kadar ışık verir ama neredeyse hiç ısınmadığı için çok az enerji harcar.

IKEA akkor ampulleri satıştan kaldırarak yerine çevremize daha dost alternatifler sundu.

Üstelik IKEA düşük enerjili ampulleri sizin için geri dönüştürüyor. Ampüllerinizi atmanız gerektiğinde mağazalarımızdaki özel geri dönüşüm kutularına atmanız yeterli.

Herkes bir ampul değiştirse enerji tasarrufunun ne kadar çok olacağını bir düşünün. Peki ya iki, üç, beş ampul değişse? Ya hepsi değişse? Düşünmeye değer değil mi?

Cildinize daha az kimyasal madde değsin.

IKEA tekstillerinde asla optik parlatıcılar kullanmıyoruz. Ayrıca IKEA ürünlerinin zararlı maddeler içermemesi gerektiğine inanıyoruz ve bu yüzden kimyasal maddelerin kullanımını asgari düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Mağazalarımızın bulunduğu ülkelerin en katı sağlık ve emniyet testlerinden geçiriyoruz.

Kamyonda az yer kaplayan kocaman kanepeler.

IKEA kanepeler en çok yer kaplayan, hem taşıması hem de verimli ve çevreci bir şekilde yapılması zor olan ürünlerimiz. Kanepelerimizin çoğu demonte şekilde paketleniyor, taşınıyor ve depolanıyor. Böylece az yere çok sayıda kanepe depolayabiliyor ve nakliye maliyetlerini düşürebiliyoruz. Ve tabii ki ettiğimiz her tasarrufu, doğrudan size yansıtıyoruz!

Pamuk artık daha verimli yollarla yetiştiriliyor.

Ürünlerimizin çoğunda kullanılan pamuk daha sürdürülebilir şekilde üretiliyor. Daha az su, daha az gübre ve daha az tarım ilacı tüketiliyor. Üstelik sadece bu kadar da değil, kumaş %15 daha az pamuk harcanarak dokunuyor ama görüntüsü ve dokusu alıştığımız pamuklu ürünlerden farksız!

LED yanar... yanar...yanar....

IKEA daima, enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak yollar arıyor. Örneğin, sürekli gelişen LED lambalar ve ampuller serimize şöyle bir bakın. LED’in anlamı Işık Yayan Diod’dur ve aydınlatmada bir devrim yaratmıştır. Çünkü bu teknoloji sadece elektrik tasarrufu sağlamakla kalmaz ayrıca çok daha uzun ömürlüdür.
- Ömür: 25.000 saat (yaklaşık 25 yıl)
- Akkor ampullerden %85 daha az elektrik tüketir.
- Akkor ampullere benzer renkte iyi ve eşit aydınlatma sağlar.
- Cıva içermez.

Musluğu her açtığınızda su tasarrufu yapın.

IKEA banyo bataryalarının tümünde su kullanımını %30 oranında düşüren Basınç Ayarlı Havalandırıcı (PCA) bulunur.

Kurşunu çıkardık.

IKEA'nın kurşunsuz ayna satan dünyadaki ilk şirketlerden biri olduğunu açıklamaktan gurur duyuyoruz! Ayrıca kurşunsuz aynaların yansıtma özellikleri çok daha net ve temiz.

Yaşasın bu da organik!

IKEA, organik tarımın ve organik ürünlerin önemini çok iyi biliyor. İsveç Gıda Marketi’nde satılan İsveç Gıda Marketi'nde serisinin birçok ürünü organiktir. Dünya çapında 20 organik yiyecek ürünü satmaktayız.

Yumuşak, doğal ve yenilenebilir elyaf.

IKEA, pamuk kullanımını azaltmaya kararlı. Bu yüzden bazı ürünlerimizde liyosel kullanmaya başladık. Liyosel, selüloz bazlı yenilenebilir bir malzemedir ve ağaç çiftliklerindeki ahşap elyafından üretilmiştir.(Bu çiftlikler, pamuk çiftliklerinden daha az su kullanır.)

PVC yok!

IKEA ürünlerinde PVC (poli vinil klorit) kullanımının doksanların başından beri yasak olduğunu öğrendiğinizde sevineceğinizi biliyoruz. Şimdilik tek istisna elektrik kabloları, çünkü henüz yerine kullanabileceğimiz uygun bir madde bulamadık.

IKEA Restoranları.

Her yıl tüm dünyadan pek çok insan IKEA restoranlarından ve gıda ürünlerinden faydalanıyor. IKEA'nın gıda işini tedarik eden çiftliklerdeki hayvan refahı standartlarının iyileştirilmesi için, uluslararası yardım kuruluşu Compassion in World Farming (CIWF) ile ortak çalışıyoruz. CIWF, Avrupa’nın en büyük gıda üreticileriyle bir araya gelerek, çiftlik hayvanlarının refahında gözle görülür faydalar sağlayacak girişimlere destek oluyor.

Sorumlu somon çiftlikleri.

Büyük bir somon ürünleri satıcısı olarak IKEA ve tüm Somon tedarikçileri, Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından yönetilen çok ortaklı Somon Diyalogları girişiminde yer aldı.

Somon Diyalogları; çevresel, toplumsal ve ekonomik olarak sorumlu somon yetiştiriciliği için bir takım prensipler ve kriterler geliştirdi. Standartlar, somon yetiştiriciliğinin birkaç kilit olumsuz etkisine çözüm olacak şekilde düzenlendi.

Tamamlandığı zaman, bu standartlar tüm somon tedarikçilerimiz tarafından uygulanacak.

Makarnayı daha çabuk pişirmek için kapağını kapatın.

Tencerenizin kapağı kapalıyken makarna suyu %75 daha hızlı kaynar, çünkü ısı kaybı olmaz.Ve bu da enerji tasarrufu sağlar. IKEA tencere ve sos tencerelerinin çoğu kapaklı satılır ama fazladan bir kapağa ihtiyaç duyarsanız içindekiler pişti mi diye bakarken ısı kaybını önleyen STABIL cam kapaklarımız var.

Yaz: ince perdeler, Kış: kalın koyu perdeler

Beyaz ışığı yansıtır, o yüzden yazın açık renkli perdeler kullanın ve güneşli günlerde sıcağı kesmek için kapalı tutun. Kışın, kalın kumaşlar ısı yalıtımına yardımcı olur ve koyu renkler güneş ışığını emerek odanın ısınmasını ve böylece ısı giderinde tasarruf etmenizi sağlar. Daha da az enerji harcamak için ısı yalıtımı sağlayan storlarımızı kullanın.

Isınma sisteminizi ayarladığınız her derece için, faturanızda % 3-5 oranında tasarruf sağlayabilir, üstelik havaya karışan karbon salınımını da düşürebilirsiniz.

Sebze yıkamanın kolay yolu. Üstelik daha az su harcayın.

Litrelerce su harcamak yerine büyük bir kap alın, sebzeleri içine atın ve üzerine soğuk su doldurun, (Soğuk su sebzeleri canlandırır.) biraz çalkalayın, havuç, patates gibi kök sebzeleri ovalayın ve hepsini suyun içinde bırakın. Geri geldiğinizde kir ve çamurun kabın altına toplandığını ve sebzelerin temizlendiğini göreceksiniz. Her sefer salatayı böyle yıkayarak litrelerce suyun boşa gitmesini önleyebilirsiniz. Sonra da yıkama suyunu evinizdeki çiçekleri sulamak için kullanın.

Buzluğu doldurun, elektrik faturasını azaltın.

Derin dondurucunuz tam dolu olduğunda yiyecekler birbirini soğuk tutar ve böylece buzdolabınızın fazla çalışması gerekmez.

Daha az enerji harcadıkça, paranız cebinizde kalır ve havaya karışan karbon salınımı düşer. Yani çorba, makarna sosu veya biber salçası gibi bol bol hazırladığınız yiyecekleri, porsiyonlara ayırıp uygun kaplara yerleştirerek dondurun. Hem elinizin altında hazır yemek bulunur hem de buzdolabında çözüp mikrodalgada tekrar ısıtarak elekrikten, zamandan ve paradan tasarruf sağlarsınız.

Geri dönüşüm, tek çöp kutusu kullanmak kadar kolay olsun!

Elinizdeki boş şişeyi atacak yer olduktan sonra çöp ayırmak çok kolaylaşır. Mutfağınıza basit bir çöp ayırma sistemi kurun yeter. Dilerseniz geri dönüşüm kutusunu başka bir odaya da koyabilirsiniz. Mesela teneke ve cam kutusunu kapalı balkona, kağıt kutusunu ise çalışma odanıza koymak gibi.

Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions
Sayfa Başına Git