Yemek sonrası sofra temizliği

24.10.2017

Ailece yemek saatini çok seviyoruz. Ama tüm o tabakları temizlemek, arta kalanları ayırmak, masayı toplamak? Ne yazık ki hayır. Bu aşamada kimse yardıma yanaşmaz ve bu temizlik kaçınılmaz olarak bir kişiye kalır. Artık herkesin size hızlı ve  verimli bir şekilde yardım etmesini sağlayabilirsiniz. İşte birkaç pratik öneri.


 
IKEA Ideas - Yemek sonrası sofra temizliği
 

1. İşin püf noktası, çocukları da dahil etmek. Her şeyi bir oyuna çevirin. Her biri yemekten sonra tamamlanması gereken görevleri hatırlatan bir oyun kartı seti hazırlayın ya da linke tıklayarak sizin için hazırladığımız kartları kullanın. Bir tane de joker koyun aralarına. Siz jokeri çekin ve bu seferlik toplamaktan kurtulun. :)

2. Bulaşık yıkama sırası size mi geldi? Lavabo ve bulaşık makinesi arasındaki trafiği azaltmak için GRUNDVATTNET plastik bulaşık kabını kullanarak işinizi kolaylaştırın. Kabı lavaboya koyup bulaşıklarınızı suda rahatlıkla durulayabilirsiniz.

 
IKEA Ideas - Yemek sonrası sofra temizliği
IKEA Ideas - Yemek sonrası sofra temizliği
 

3. Bulaşıklarınızda olduğu gibi, masadaki her şeyi tek seferde mutfağa taşıyabilirsiniz. Tekerlekli servis arabasına masadaki büyük parçaları koyarak çocuğunuzun onları mutfağa taşımasını kolaylaştırabilirsiniz. Üstelik taşırken dökme derdi olmadan. En iyi tarafı mı? Tuzluk, karabiberlik, yağlık ve baharatlar gibi her öğünde kullandığınız malzemelerinizi servis arabasında tutabilir ve her öğün oradan oraya taşımaktan kurtulabilirsiniz.

4. Arta kalanları kaldırmakla ertesi günün beslenme çantasını hazırlama işini birleştirin. Bir taşla iki kuş misali.

 
IKEA Ideas - Yemek sonrası sofra temizliği
IKEA Ideas - Yemek sonrası sofra temizliği
 

5. Bulaşıkları temizlerken çevreye de duyarlı olabiliriz. Tabaklarınızdaki yemek artıklarını GUBBRÖRA spatula yardımıyla ayrı bir çöp kutusuna sıyırın.

6. Her şey temizlenip masa toplandığında süpürge ve faraşı çocukların da kolayca ulaşabileceği bir yerde tutarak temizleme işini kolaylaştırın. Çöp kutusunu tekerlekli saksı altlığı üzerine yerleştirmek de size ekstra rahatlık sağlar.