Tek odalı bir daire, rahat bir aile evine dönüşüyor.

24.10.2017

Ta-Li ile Yi-Hsuan’ın evinde çok güzel bir gün geçirdik. Çift, evlerini seyahatlerinden ve sevdikleri filmlerden esintilerle dekore etmiş ve mevcut alanı verimli bir şekilde kullanarak dairelerinin olduğundan daha büyük görünmesini sağlamış. Herhangi bir inşaat işine girişmeden ekstra bir yatak odası bile yaratmışlar. Sonuç olarak ortaya kişisel bir tarza sahip fonksiyonel bir aile evi çıkmış. Ta-Li, “Evimiz küçük olabilir ama büyük bir kalbi var!” diyor.


IKEA İyi Fikirler - Tek odalı bir daire rahat bir aile evine dönüşüyor.

Evimiz... 1990’larda inşa edilmiş bir blokta 80 m2’lik bir daire. Burası ilk evimiz ve burayı seviyoruz. Burada samimi olduğumuz birçok komşumuz var.

Şehirde yaşamak... bizim için gerçekten çok rahat. İşe, alışverişe ve daha birçok yere bisikletle gidebiliyoruz.

Burada güneş hep tepede... Taipei gibi bir şehirde doğal gün ışığının girdiği ev sayısı çok azdır ama bu dairede güneşe doyuyorsunuz. Burası öyle güneşli ki evde oturmak bizi mutlu ediyor.

Pazarları bizim davet günümüz... Her pazar evde büyük bir akşam yemeği veriyoruz. Dostlarımızla lezzetli yemekler paylaşmayı seviyoruz. Cumartesileri biraz daha sakin geçiyor. Kanepeye uzanıp film seyretmeyi tercih ediyoruz. Wes Anderson en sevdiğimiz yönetmenlerden. Filmleri bize ilham veriyor. Aynı evimiz gibi rengarenk ve eğlenceliler!

Evdeki hayatımız... aile odaklı, sosyal ve yaratıcı. Doğaya olan ilgimiz devam ediyor ve bir gün şehirden uzak bir ev almak istiyoruz ama şu an şehrin merkezindeki evimizde mutluyuz!

Akıllı saklama çözümleriyle alandan kazanın.

Dar bir alanda istediğiniz gibi yaşamanın yolu, esnek saklama çözümleri kullanmaktan geçiyor. "Küçük mutfak arabamız bir orta sehpadan daha az yer kaplıyor ve günlük eşyaları hemen el altında bulundurmak için çok ideal. Üstelik tekerlekleri sayesinde ihtiyacımız olan her yere götürebiliyoruz."

Duvarlardan en iyi şekilde faydalanın.

Duvarlarınızda saklama çözümlerini kullanarak yerden tasarruf edebilirsiniz. "Bomboş bir duvarımız vardı ve bu duvarı bütün kitaplarımın sığacağı bir saklama alanı olarak kullanmayı düşündüm. Bu kendimle gurur duymamı sağlayan bir 'kendin yap' fikriydi!"

Kişisel alanlar yaratın.

Kendinizi ifade etmek için ekstra bir alana ihtiyacınız yok. “Yazı tahtası, eşim Yi-Hsuan’ın fikriydi. Kızımızın (ve dostlarımızın!) bir şeyler çizip yaratıcılıklarını yansıtabilecekleri bir yer istiyordu. Ayrıca birbirimize kısa mesajlar bırakmayı ve yemek tariflerini tahtaya yazmayı da seviyoruz.”

"Sevdiğin şeyleri kutularda saklamak çok yazık, o yüzden en gözde kitaplarımı ve resimlerimi pencere pervazına yerleştirdim. Buraya baktığımda gülümsüyorum ve konuklarımın da bu görüntüden aynı şekilde zevk almasını istiyorum."

Ta-Li, veteriner, Taipei

"Bence küçük bir alanda yaşamak insanı daha yaratıcı kılıyor.
Yeni fikirler denemeyi çok seviyoruz."

Günlük kullandığınız eşyaları asın.

Kancalı bir duvar rayı, küçük bir mutfağa daha fazla saklama alanı kazandırmanın mükemmel bir yoludur. "Yemek yapmayı seviyorum ve sık kullandığım malzemelerin elimin altında bulunması gerekiyor. Ayrıca bu şekilde, dolaplarda az kullandığım malzemelere daha fazla yer kalıyor."

Alanınızı raflarla organize edin.

Küçük de olsa balkonunuzu değerlendirmeyi unutmayın. "Kapalı balkonumuzu, tencere ve tavaların da durduğu mutfağın bir devamı olarak kullanıyoruz."

Pozitif enerji yaratın.

Evinize huzurlu bir hava katmak için her zaman yer vardır. "Taipei gibi kalabalık bir şehirde doğadan uzak yaşadığımız için evimizdeki uygun yerlere çiçekler ve yeşil bitkiler yerleştirmeye çalışıyoruz. Bu bizi mutlu ediyor."

"Balkonumuzu ekstra bir oda gibi kullanıyoruz. Burada çamaşırlarımızı yıkıyor ve kıyafetlerimizi kurutuyoruz."

IKEA İyi Fikirler - Tek odalı bir daire rahat bir aile evine dönüşüyor.
 
 
+

Bir yatak odasını iki odaya dönüştürün.

Ta-Li ile Yi-Hsuan evlerine ilk taşındıklarında tek bir büyük yatak odaları vardı. Kızları Bei-Er doğduğunda ise akıllı bir çözüm olarak duvara ve tavana sabitlenmiş KALLAX raf ünitelerini kullanarak odalarını ikiye böldüler. "Bei-Er’in odası, evimizin en rahat yeri. En sevdiğim koltuğu oturma odasından buraya taşıdım. Artık yoğun bir iş gününün ardından burada yorgunluğumu atıyor, Bei-Er’le oynuyor ve ona kitap okuyorum. Çocuk odası hepimizin vakit geçirmeyi sevdiği bir yere dönüştü. Artık daha çok bir aile odası olduğu bile söylenebilir." diyor Ta-Li.

"Kızımız ‘Güzel ve Çirkin’ hikayesini çok seviyor. Özellikle Belle’in sarı elbisesine bayılıyor. Birkaç fırça darbesi ile sarı odasının teması oldu."

IKEA İyi Fikirler - Tek odalı bir daire rahat bir aile evine dönüşüyor.
 
 
+

Renk denemeleri

Az miktar bütçe ve biraz emekle bir odanın görünüşünü değiştirebilirsiniz. "Yatak odamızda, nevresim takımları kullanarak odaya renk ve enerji kazandırıyoruz. Değişikliğe ihtiyacımız olduğunda sevdiğimiz renk ve desenlerden oluşan yeni bir nevresim seti alıyoruz."

Esnek mobilyalar kullanın.

Açık saklama çözümleri dar alanlar için mükemmeldir. "Dışa doğru açılan kapakları olan bir gardırop için yeterli yerimiz yok, o sebeple açık raf ünitesi bütün kıyafetlerimizin sığdığı harika bir çözüm oldu. Ayrıca sık kullanmadığımız eşyalarımızı kaldırmak için saklama kutularını kullandık."

Alanınızı verimli kullanın.

Küçük bir banyoyu planlı kullanmak yoğun aile hayatını kolaylaştırır. "Evimizde küçük alanların daha verimli kullanılmasını sağlayan eşyalarımız var. Tuvalet malzemeleri, sabun ve oyuncaklar için kancalarıyla küçük bir lavabo, oldukça doğru bir seçim oldu."


 Canlı Destek