Duvarlara tırmanmak

İç mimar Sara Zetterström’e göre, yaratıcı bir sürecin temelinde birleştirici düşünce vardır. Bu odada, yaptığı seçimlerde kendini gösteren ve kelimenin tam manasıyla yükseklerde uçan bir fikri hayata geçirmiş. Arkasındaki duvara resmedilmiş dağlarla bütünleşen düzensiz biçimli bir raf ünitesi gibi eşyalarla fikirlerini yansıtmış.

Her yer oyun alanı

“Bu nasıl bir oda? Bu basit bir soru gibi görünse de çok fazla seçenek barındırıyor. Çocuk odasında en önemli şey odanın oyun oynayabilecek alan sağlamasıdır. Bu, oyun oynanabilecek alanların ve saklama alanlarının oluşturulması ve yaratıcılığı , eğlenceyi artıracak detaylar eklenmesi anlamına gelir. Her şeyden önemlisi de, bir çocuk gibi düşünmek gerekir.

Gerekli eşyaları koyacağınız bir başucu çantası

“Bir çocuğun ihtiyaçları elbette ki bir yetişkinin ihtiyaçlarından farklıdır. Bazı ihtiyaçlar belirgin olsa da, bazıları hemen göze çarpmaz. Örneğin, bu odada komodin gerçekten gerekli mi yoksa gerekli eşyalar duvar askısına asılmış bir file torbaya da koyulabilir mi?”

Tasarımcıyla tanışın

İç mimar Sara Zetterström yeni bir oda üzerinde çalışmaya başladığında, üzerinden geçmesi gereken birkaç önemli nokta oluyor. “İster stüdyo çekimi ister gerçek bir ev olsun, fikirlerimin temel noktasını orada kimin yaşayacağı oluşturuyor. Mevcut durumda, 5 yaşında bir çocuk için oda tasarlıyorum. Gerçek biri olsa da olmasa da, hemen hemen aynı aşamalardan geçiyorum”, diyor Sara. Bu noktadan hareketle parça parça ilerleyerek nihai sonucu şekillendiriyorum.

“İşimin en iyi yanı, tüm parçaların bir araya gelerek bir bütün oluşturduğunu görmek. Buradaki gökyüzü temasına eşlik eden gök mavisi duvarları ve açık renkli ve sarı ahşap mobilyaları çok beğeniyorum. Çocuk odasındaki önemli bir faktör de, tüm bunların zaman içerisinde işe yarayacak olması. Duvar çubuklarının ardında duran yumuşak mat gibi, işlevi ve güvenliği çocuğun yaşına uygun hale getiriyoruz. Çocuk beş yaşına geldiğinde, yatak yere yakın olabilir, bu da uyku öncesi kitap okumayı kolaylaştırır ve çocuğun kendisini güvende hissetmesini sağlar. Bir veya iki yıl sonra, yatak ters çevrilip yüksek karyola olarak kullanılabilir.”

Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions

STOĞA GELİNCE HABER VER

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

Sayfa Başına Git