Oynamak, uyumak ve iki misli büyümek için bir alan

24.10.2017

Bir miktar hayal gücü, akıllı bir planlama ve çok fonksiyonlu mobilyalarla en küçük odalar bile oynamak için mükemmel bir yere dönüşebilir. Stilist Sam Grigg, bir aileye oda paylaşımının sorunları değil eğlenceyi artırabileceği anlamına geldiğini gösteriyor.


“Çocuğunuzun odasını planlarken, odanın onların gözünden nasıl göründüğüne bakmakla işe başlayın. Nelere erişebiliyorlar, hangi alanlara sığabiliyorlar ve hangi oyunları oynamak istiyorlar?”

Sam Grigg, stilist

Boş bir yatak odasını yaratıcı bir alana dönüştürmek.

Bugünlerde karşılaştığımız birçok aile gibi, Hanta ve Remi de aynı çatı altında birkaç kuşağı barındıran bir eve sahipler. Londra’da sekiz çocuk ve üç torunla birlikte yaşadıkları beş odalı dairelerindeki insan trafiği oldukça yoğun. Odaların kullanım şekli düzenli olarak değişiyor. Kızları Chloe’nin Letitia (5) ve Isaac (3) adlı çocuklarıyla birlikte aile evine geri dönüşü bu değişimlere bir örnek. Bir süreliğine üçlü aynı odayı paylaşmış ve Chloe kendi odasına kavuştuktan sonra iki çocuğun odasını salt uyumak için geçirilen bir mekandan fazlasına dönüştürmeye çalışmış. Stilist Sam’den bu odayı, çocukların daha yaratıcı aktivitelerle uğraşabileceği ve gün içinde saatlerce oyun oynayabileceği bir eğlence ortamına dönüştürmesini istedik.

IKEA İyi Fikirler - Oynamak, uyumak ve iki misli büyümek için bir alan

Öncesi ve sonrası

Letitia ve Isaac’in yatakları daha önce yan yana olduğundan, odayı verimli bir şekilde kullanmak mümkün değildi. Ranzada yatacak kadar büyümediklerinden yataklarını bir duvar boyunca yerleştirmek için bir plan hazırladık. Karşı duvara bir STUVA çalışma masası, gardırop, çekmeceler ve oyuncak saklama sandığı koyarak orta alanda oyunlar, oyuncaklar ve üzerinde rahatça oyun oynanacak bir halı için alan yarattık. Anlaşmazlık olmasın diye ikisi için de aynı mobilyaları seçtik!

IKEA İyi Fikirler - Oynamak, uyumak ve iki misli büyümek için bir alan

“Odada çok sayıda farklı oyun alanı yaratmak istedim. Böylece çocuklar bir oyundan sıkıldıklarında yaratıcılıklarını tetiklemek için her zaman bir başka aktivite buluyorlar. Alan ikiye ayrıldığı için ruh hallerine göre ister birlikte ister ayrı ayrı zaman geçirebiliyorlar. Yorulduklarında kıvrılabilecekleri sakin noktalar da var. Artık, erken bile uyansalar, bağıra çığıra merdivenlerden koşturup dedeleri Remi’yi uyandırmayacaklar!”

Sam Grigg, stilist

IKEA İyi Fikirler - Oynamak, uyumak ve iki misli büyümek için bir alan
 
 
+

Hem kız hem de erkek çocuklara uygun bir tema seçin.

Letitia böcekleri, Isaac ise hayvanları seviyor. Bu yüzden ikisine de uyacak şekilde doğa temalı bir oda hazırladık. Yatak tentesi altında oturmak, şehrin ortasında büyülü bir yer bulmuş gibi hissettiriyor. Tente aynı zamanda odadaki ışık seviyesini azaltmanın, çocukların daha çabuk uykuya dalmasını ve yatakta daha uzun kalmalarını sağlamanın akıllıca bir yolu. Onları okumaya teşvik etmek için içeriye ufak bir lamba da iliştirdik.

IKEA İyi Fikirler - Oynamak, uyumak ve iki misli büyümek için bir alan

Saklanma yerlerini eğlenceli hale getirin.

Çocuklar kendi başlarına kalmak istediklerinde saklanmaları için “koza” dönen koltuk ve oyun tüneli gibi özel alanlar var. Chloe diyor ki: “Isaac kitaplarını alıp dönen sandalyesine oturacak ve bu onu saatlerce oyalayacak!”

Geleceği planlayın.

Sam, “İleriyi düşünün ve çocuklarınızın büyüdüklerinde odayı nasıl kullanacaklarını da hesaba katın.” diyor. Şu an için çalışma masasının yanında tekerlekli bir oyuncak sandığı var ve oyun bittiğinde oyuncakları bir kerede toplamak kolay. Üstüne bir minder koyunca okumak için sessiz bir noktaya da dönüşebiliyor. Gelecekte, bu sandığı kaldırarak Letitia ile Isaac’in ödevlerini yapmak için bir yere sahip olmaları sağlanabilir.

“En iyi çocuk odaları, çocuklarla birlikte büyüyenlerdir. Letitia ile Isaac’in STUVA gardırobunun çekmece ön panelleri sevdikleri renge göre her zaman değiştirilebilir ve yatakları onlar büyüdükçe uzatılabilir.”

IKEA İyi Fikirler - Oynamak, uyumak ve iki misli büyümek için bir alan
 
 
+

Resim yapmaları için bir alan oluşturun.

“Çocuklar etrafta kağıt olmadığında duvarları çizer, bu yüzden içlerinden geldiği gibi karalayabilmeleri için kontrplak üzerine IKEA kumaşları geçirdim. Kumaşın her tarafı dolduğunda veya çocukların boyama yaşları geçtiğinde bunları kolayca değiştirebilirsiniz. Ayrıca masanın üzerinde yan yana oturduklarında karalayabilecekleri bir kağıt rulosu da var.”

Bağımsızlığı teşvik edin.

“Çocukların kendi başlarına oynamalarını sağlayın. Çocukların odasındaki her şey boylarına uygun olursa, kendi başlarına her şeye uzanabilir ve işleri bittiğinde odayı kolayca toparlayabilirler. Ayrıca sabahları erken uyandıklarında kendi kendilerine vakit geçirebilirler!”

IKEA İyi Fikirler - Oynamak, uyumak ve iki misli büyümek için bir alan

“Çocuklar yeni odalarını çok seviyor. Bu oda onları çok mutlu etti ve evimize neşe kattı. Değişiklik ailenin tümü için büyük bir fark yarattı. Teşekkürler IKEA!”

Hanta, Letitia ve Isaac’in büyükannesi