Mutfağı çocuklarla paylaşmak

24.10.2017

Henrik ve 6 yaşındaki kızı Ida, evde birlikte yemek pişirmeyi çok seviyorlar. Ufak düzenlemelerle küçük çocukların mutfakta size yardım etmesini kolay ve güvenli bir hale getirebilirsiniz.
Gelin, İsveç’teki bu mutfağa bir göz atalım.


Büyük ve küçük aşçılar için bir mutfak planlayın.

Çocukların rahatça dahil olabileceği ve kendilerini güvende hissettikleri bir mutfak yaratın. PATRULL Serisinde bulunan çekmeceler için parmak koruyuculardan kayma önleyici şeritlere kadar birçok ürün sayesinde çocuklar güven içinde yeni şeyler keşfedip meraklarını giderebilirler. “Ida birlikte yemek yapmaktan keyif alıyor. Bu nedenle yemek veya hamur işi hazırlarken yan yana oluyoruz ve herkes kendi payına düşen görevi yerine getiriyor,” diyor Henrik. “Bundan zevk alıyorum. Mutfakta dikkatli olması gerektiğini anlatmak benim için işleri oldukça kolaylaştırıyor.”

IKEA İyi Fikirler - Mutfağı çocuklarla paylaşmak

Çocuklarla yemek pişirmenin
5 püf noktası


1. Mutfağınızı donatın.
Mutfağı, onların da mekanı olacak şekilde düzenlemek için çocuk mutfak gereçlerini, pişirme setini ve oyuncak tabak takımını ekleyin. Böylece sebze yıkamaktan hamur açmaya kadar birçok farklı alanda çocuklar da kendilerini işe dahil olmuş hissederler. Basamaklı bir tabure hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça kullanışlı olabilir.

2. Güvenli bir yer yaratın.
Basamaklı tabure üzerine yapıştırılabilen kayma önleyici şeritlerden tezgahın keskin kenarlarına takılabilecek köşe koruyuculara kadar PATRULL Serisi ürünlerini kullanarak mutfağınızı keşif ve eğlence için güvenli hale getirebilirsiniz. Keskin ve tehlikeli yetişkin aletlerini güvenli bir çekmecede küçük ellerden uzak tutun.

3. Aceleci olmayın.
Zaman baskısını ancak profesyoneller kaldırabilir. Çocuklarla yemek pişirirken acele etmeyin ve yeni yiyecekleri ve aromaları denemelerine izin verin. Birlikte hata yapmaya ve hatta biraz da ortalığı dağıtmaya ne kadar izin verirseniz çocuklar o kadar çabuk öğrenecektir.

4. Birlikte bir yemek tarifi deneyin.
Çocuklara bir tarifi nasıl kullanacakları konusunda yardımcı olun. Onlara listedeki tüm malzemelerin yerlerini gösterin. Bu bir buzdolabı ya da bir saklama rafı olabilir. Ardından farklı malzemeleri kaplara farklı miktarlarda koyarken birlikte hareket edin.

5. Temizliği birlikte yapın.
Temizlik çocukların gözünde zor gibi görünse de, aslında birlikte keyifle yapılabilecek bir aktivitedir. Çocuklara yere dökülen unların nasıl silineceğinden malzemelerin nasıl kaldırılacağına kadar her bir adımı anlatın ve onları işe gerçek anlamda dahil edin. Geri dönüşüm kutularına etiketler ve resimler yapıştırarak neyi nereye atacağını gösterin.IKEA İyi Fikirler - Mutfağı çocuklarla paylaşmak

“Çocuklar aileyle geçirilen zamanda büyük beklentiler içine girmezler. Onlar için asıl önemli olan, sıradan ve günlük aktivitelerde bile olsa, sadece birlikte olmaktır. Gelin, mutfakta işe nasıl başlayacağınıza dair size birkaç fikir verelim...”