Merdivenlerin altındaki o alan artık kullanışsız değil!

24.10.2017

Hepimiz evlerimizde daha fazla alanı fonksiyonel olarak kullanmak isteriz. Bazen bu alan gözünüzün önünde -bu durumda merdiveninizin altında- olsa bile göremezsiniz. İşte size unutulmuş çok değerli alanların kullanımına dair birkaç öneri.


IKEA İyi Fikirler - Merdivenlerin altındaki o alan artık kullanışsız değil
IKEA İyi Fikirler - Merdivenlerin altındaki o alan artık kullanışsız değil

Bir çeşit dolap

Dolap için yeriniz kısıtlı mı? Merdivenin yan tarafına duvar askıları takarak bu alanı değerlendirebilirsiniz. Askılar ne kadar alçakta olursa, evin küçük bireyleri de eşyalarını o kadar kolay kendileri asabilirler. Eğer boş duvarınızı değerlendirmek isterseniz, duvara menteşeli bir dolap kapağı takın ve üzerine ayakkabılarınız için askılar asın. Evden çıkmadan önce son kontrolünüzü yapmak için kapağın arkasındaki duvara bir de ayna asmayı unutmayın.

IKEA İyi Fikirler - Merdivenlerin altındaki o alan artık kullanışsız değil

Gizli ofis alanı

Evinizde kendinize ait bir çalışma alanınız yoksa merdiven altındaki alana yerleştirdiğiniz dolaplar ve raf üniteleri, dosyalarınız ve kitap defterleriniz için size ekstra bir alan sağlar. Her an elinizin altında durmasını istediğiniz kırtasiye malzemelerinizi de tekerlekli servis arabasına ve sepetlere koyarak istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Bu saklı ofisinizin daha sade görünmesi için her bir parçayı aynı rengin tonlarında tutmaya çalışın. (Biz burada griyi tercih ettik.)

Saklanma yeri

Herkesin zaman zaman biraz mahremiyete ihtiyacı olabilir. Evet, çocukların da. Merdiven altı saklanma yeri, sevdikleri oyuncaklarıyla oynayabilecekleri hatta kıvrılıp uyuyabilecekleri kuytu bir yerdir ve tam da onlara uygun ölçülerdedir.