Tarzınızı nasıl tanımlardınız?

Evde çok sayıda saklama alanı ve farklı renklere sahip eşyalar var ve bunların tümü uygun bütçeli çözümler. Antremiz aslında evde nasıl bir tarza sahip olduğumuzu tam olarak gösteriyor. Kancalar, raylar ve dolaplar aceleyle evden çıkmamız gerektiğinde ihtiyaç duyduğumuz eşyalara rahatça erişmemizi sağlıyor ve birbirimize not bırakabileceğimiz bir panomuz var. Tabii ki telefonla da haberleşiyoruz ama eski iletişim yöntemlerini de seviyoruz.”

Tek odalı bir daireyi kardeşinizle birlikte paylaşıyorsunuz. Bu nasıl bir duygu?

Küçüklüğümüzden beri ikimiz de hep ranzada uyuduk. Bu kez durum farklı! Erkek kardeşim yanıma taşındığında yatak odasının benim olmasına ve onun için oturma odasında uyuyabileceği ve eşyalarını yerleştirebileceği bir yer ayarlamaya karar verdik. Bu alanı mümkün olduğunca kullanışlı bir şekilde düzenledik. Burada hem sosyalleşebiliyoruz hem de kardeşim tamamen kendine ait bir alana sahip olabiliyor.

Tüm oturma odası çözümlerini inceleyin
 
Ideas - Home 8 - Küçük ve bütçe dostu bir ev

“Birlikte bir şeyler tasarlamayı seviyoruz. Bu dolapları da tel örgü şeklindeki kapakların üzerine parlak ve geometrik desenler ekleyerek kendimiz düzenledik.”

 
Ideas - Home 8 - Küçük ve bütçe dostu bir ev

İhtiyaç duyduğunuz ekstra parçaları nereden buldunuz?

İhtiyaç duyduğunuz saklama çözümü için yeni ve sade bir ürün ailesi tercih etmeye ne dersiniz? Raf üniteleri, dolaplar ve televizyon sehpalarını kullanarak diğer ürünlerle de uyumlu bir görünüm elde edebilir ve küçük bir çalışma alanı da ekleyebilirsiniz.

IKEA'da sürdürülebilirlik hakkında

Kardeşinizle aynı evi paylaşmanız size hangi avantajları sağladı?

Birbirimizi çok iyi tanıyoruz bu yüzden beklenmedik bir durumla karşılaşmamız mümkün değil! Kardeşim kalacak bir yere ihtiyaç duyduğunu söylediğinde hiç düşünmeden ona birlikte yaşamayı teklif ettim. Kirayı ortak ödeme, birlikte bir yaşam sürerek daha az enerji ve su tüketiminde bulunmak gibi önemli avantajlar tabi ki var ama benim için en önemli etken erkek kardeşimin harika bir aşçı olmasıydı. ENHET mutfağımızda birbirinden lezzetli yemekler pişiriyor. Harika bir avantaj değil mi? ENHET mutfak serisini demonte etmek de çok kolay. Bu sayede farklı bir eve taşınmamız gerektiğinde de zorluk yaşamayacağız.

Tüm ENHET mutfak kombinasyonlarını inceleyin

Evin hangi bölümü daha fazla kullanılıyor?

Kardeşim yanıma taşınmadan önce olsaydı oturma odam daha fazla kullanılıyor diye cevaplardım. Biliyorsunuz yemek davetleri, arkadaş toplantıları gibi organizasyonlar burada gerçekleşiyor. Yemek masamı büyük bir masayla değiştirmek yerine IKEA’nın Fırsat Köşesinden aynı serideki daha küçük bir masayı satın aldık. İki masayı yan yana kullanıyoruz ve bu sayede güzel ve uzun bir yemek masası elde ediyoruz. Böylece hem uygun bütçeli hem de hafif bir çözüme sahip olduk.

Tüm yemek masalarını inceleyin

Hem bütçenizi hem de gezegenimizi düşünün

Tek kullanımlık plastik ürünler yerine tekrar tekrar kullanabileceğiniz sürdürülebilir mutfak ürünlerini tercih edebilir ve bütçenize de katkı sağlayabilirsiniz.

Ideas - Home 8 - Küçük ve bütçe dostu bir ev

IKEA İç Mekan Tasarım Uzmanı Chiara Effroi Lutteri, bilinçli bir yaşam sürdürmenin daha fazla para harcamak anlamına geldiğine ilişkin yanlış inanışı sonlandıran sürdürülebilir bir ev düzenlemeye ilişkin ipuçları paylaşıyor.

Düşük bütçeyle daha sürdürülebilir bir yaşam
 

İkiniz de evden çalışıyorsunuz. Nasıl bir düzenleme yaptınız?

Küçük bir evde yaşıyorsanız sahip olduğunuz alanı verimli bir şekilde kullanmalısınız. Bazı kişiler odanın köşesini ofis olarak düzenlerken biz tüm koridoru ofise çevirdik! Çalışma şeklimiz çok farklı. Kardeşim daha düzenli ve küçük bir ortamda çalışmayı tercih ederken ben daha renkli ve ilham kaynağı bir alana ihtiyaç duyuyorum. Bu nedenle saklama çözümleri sayesinde çalışma alanlarımızı mümkün olduğunca ayırarak bu alanları istediğimiz gibi düzenledik.

Tüm çalışma masalarını inceleyin
 

Hafif ve kullanışlı ürünler

Kullanışlı bir alana sahip olmak istiyorsanız taşınması, üst üste yerleştirilmesi veya odada rahat bir şekilde konumlandırılması kolay olan bu mobilyaları inceleyin.

Yalnız yaşamayı özlediğiniz anlar oluyor mu?

Doğrusunu söylemek gerekirse hiç olmuyor. Evi sürekli biriyle paylaşmanın zor olacağını düşünürdüm ama en sevdiğim eşyalarla dolu ve arkadaşlarımla rahat vakit geçirebildiğim yatak odam bana ihtiyacım olan yalnızlığı sağlıyor.

Tüm yatak odası çözümlerini inceleyin

Kardeşinizin kendine ait bir yatak odası yok. Peki o nasıl kendine ait bir alan yaratabiliyor?

Balkonumuz kardeşimin istediği gibi vakit geçirebileceği bir yer haline geldi. Yoğun bir iş günü sonrasında genelde buradaki bitkilerimizi suluyor ve onlarla sohbet ediyor. Bitki yetiştirme becerisi bende pek yok. Genelde kardeşimin evde yetiştirdiği sebze ve baharatlarla pişirdiği lezzetli yemeklere eşlik ediyorum.

Tüm saksı ve yapay bitkileri inceleyin

Balkonunuzda da değişiklikler oldu mu?

Bu soruya bir cevap vermek zorundaysam en büyük değişikliğin banyoyu tekrar biriyle paylaşmak olduğunu söyleyebilirim. Banyomuz küçük olduğundan kullanışlı çözümler bulmak zorundaydık. Duvarlardaki kancalar sayesinde büyük saklama çözümleri satın almamıza gerek kalmadı. Bu kancalara çoğu eşyamızı asabiliyoruz. Buna havlular ve makyaj çantaları da dahil. Hatta geçici olarak paspaslarımızı asabiliyoruz veya çıkarılabilir kurutma raflarını takabiliyoruz.

Tüm banyo aksesuarlarını inceleyin
 
Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions

STOĞA GELİNCE HABER VER

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

Sayfa Başına Git