Bu 10 parçalık limitli koleksiyon için IKEA, Daniel Arsham, Gelchop, Humans since 1982, Sabine Marcelis ve Stefan Marx gibi hayal gücünün sınırlarını zorlayacak, ilham veren sanat eserleri yaratan günümüzün beş önemli sanatçısı ile işbirliği yaptı. Ortaya kurallara uymayan, sanat ve ev için yeni bir bakış açısı getiren IKEA Art Event 2021 koleksiyonu çıktı.

Daniel Arsham: Sessiz manipülasyonlar

Sanat, mimari ve sahne performansı gibi farklı disiplinleri birleştiren Amerikalı sanatçı Daniel Arsham, sahne prodüksiyonu, iç tasarım, moda ve mimari alanlarında birçok yaratıcı isimle yoğun bir şekilde işbirliği yaptı. Son eserleri, gelecekteki medeniyetler ve arkeolojik çürüme ile ilgili fikirleri bir araya getiriyor.

Arsham’ın saati, zamana olan ilgisini mimari fikirle birleştiriyor. Genelde hareketli duvarların ve binaların, fırtına veya deprem gibi yıkıcı bir güçten kaynaklandığı varsayılır; aksine, Arsham "sessiz manipülasyonlar" yaratmak istiyor. Saati de bu fikrin bir ifadesi: uçarak geçen zamanın nazik bir hareket halindeymiş gibi görünmesi…

GELCHOP: İkonik bir IKEA ürününe ışık tutmak

Tokyo merkezli yaratıcı üçlü Gelchop, fikirlerini hayata geçirmek için ellerini kullanıyor. Gelchop, günlük nesneleri farklı unsurlarla birleştirerek onlara eğlenceli ve ilgi çekici bir fonksiyon kazandırıyor. Marcel Duchamp’ın "Ready-Mades"inden ilham alan Gelchop’un sanat eserleri ve ürünleri, bir objenin "gerçek" amacı üzerine bir düşündürürken onlara farklı bir şekilde de bakmamızı sağlıyor.

Gelchop bu koleksiyon için, IKEA'nın tartışmasız en ikonik öğesi olan alyen anahtarına kendi yorumunu ekleyerek, tasarıma uygun bir masa lambası ve el feneri yarattı. Onların görüşüne göre, mütevazi alyen anahtarı hak ettiği ilgiyi göremedi ve bu yüzden (kelimenin tam anlamıyla) üzerine ışık tutmaya karar verdiler. Alyen anahtarı, artık sadece mobilya montajına yardımcı olacak pratik bir araç değil, aynı zamanda harika bir sanat eserine dönüşmüş durumda.

HUMANS SINCE 1982

2009'da Göteborg'da kurulan Humans Since 1982, tahrip edici özelliği olan objeler yaratmak için sanatı ve tasarımı birleştiriyor. İkilinin tasarımları, hızla değişen teknoloji ve onun hem ilerici hem de yııkıcı olan ikili doğası hakkında soruları gündeme getiriyor. Yaratıcı ikili, ikonik nesneleri ve tanınan sembolleri kendi ortamlarından alıp onlara yeni işlevler kazandırıyorlar.

IKEA ART EVENTS 2021

Stockholm merkezli tasarım ikilisi Humans Since 1982 için bu bir drone. Burada, uçan nesnelerin kopyaları, küçültülerek kelebekler gibi bir gölge kutusuna yerleştirilmiş. İkili, “Bu tasarım, teknoloji ve gözetim hakkında bir yorum ancak yine de bir çocuk odasına harika bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.“ diyor.

Sabine Marcelis: Merak anları

Yeni Zelanda doğumlu tasarımcı Sabine Marcelis, malzemelerin benzersiz özelliklerinden ve reçine gibi malzemelere ve camın ışıkla etkileşime girerek yarattığı etkilere hayran kaldı. Marcelis’in tasarımları, stüdyodaki fikir ve materyallerle kapsamlı çalışmalar sonucunda ortaya çıkıyor. Ürün, kurulum ve mekansal tasarım üzerinde çalışarak, ilgi çekici tasarımlarıyla büyülü deneyimler yaratmayı hedefliyor.

Marcelis, IKEA Art Event 2021 için İtalyan ressam Lucio Fontana’nın kanvasın üzerine kesikler attığı çalışmalarından ilham aldı ve bu basit hareketi bir aydınlatmada kullanmak istedi. İki farklı ölçüsü bulunan ve beş farklı renk verebilen duvar lambaları tek bir katı yüzeyden yayılan dinamik bir ışığın yarattığı harika efektleri gözler önüne seriyor.

Stefan Marx: İfade etmenin mutluluğu

Alman sanatçı ve illüstratördür Stefan Marx, etrafındaki insanlardan, kitaplardan, grafitiden, tekno müzikten, kaykaydan ve doğadan ilham alan bir sanatçı. Çalışmaları resim, tekstil ve porselen gibi farklı yüzelerde olsa da fikirlerini fade etmek noktasında çizim yapmak tüm çalışmalarının merkezinde yer alıyor.

IKEA ART EVENTS 2021
 
IKEA ART EVENTS 2021
 

Marx, sanat yoluyla eve neşe getirmek istiyor ve IKEA Art Event 2021 için tasarladığı vazo ve örtünün her gün kullanılacak ve hayranlık duyulacak özel objeler olmasını umuyor. Çalışmalarının çoğu gibi, bu iki üründe de duygusal ifadeler var: Vazodaki "Çok çok üzgünüm" ve örtü üzerindeki "Sonsuza dek seni burada bekliyorum" ifadeleri… Bunlar, kendi yorumunuzu katabileceiğiniz parçalardır: vazodaki çiçekler bir sevgi veya özür ifadesi olabilir; örtüyü katlayıp açabilir, yanınızda veya üzerinizde taşıyabilirsiniz. Marx, bunların duygusal bir etkiyi işlevle birleştirdikleri için her gün kullanabileceiğiniz parçalar olduğunu düşünüyor.

Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions

STOĞA GELİNCE HABER VER

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

Sayfa Başına Git