İç mekanda bitki yetiştirmenin püf noktaları

10.04.2018

Eve huzur ve canlılık kazandıran bitkiler, aynı zamanda farklı renk ve doku da katarlar. Bitki yetiştirmenin temel püf noktalarını öğrenerek siz de uzun zaman canlı kalan bitkiler yetiştirebilirsiniz.


IKEA İyi Fikirler - İç mekanda bitki yetiştirmenin püf noktaları
IKEA İyi Fikirler - İç mekanda bitki yetiştirmenin püf noktaları

Evinizdeki alanlara hangi bitkilerin uygun olduğunu keşfetmek için evinizin aldığı güneş ışığını değerlendirin. Bitkilerin üzerinde yer alan etiketlerimiz bitkinin ihtiyacı olan gölge yoğunluğunu, güneş ışığı isteyip istemediğini ve iç veya dış mekan uygunluğu ile hangi ısı derecelerinde sağlıklı yaşayacağını gösterir.

 
 
+
IKEA İyi Fikirler - İç mekanda bitki yetiştirmenin püf noktaları
 
 
+

Genel olarak bitkiler ilk yıllarında saksı değiştirilmesine ihtiyaç duymazlar.
Bu yüzden onları yetiştikleri saksıda bırakın ya da renk ve stil katmak için dış saksılarını değiştirin. Terchinizden bağımsız olarak, fazla suyun süzülmesini sağladığı için bir saksı altlığının faydası olacaktır.

Ne sıklıkta sulamanız gerektiği bitkilerinize bağlıdır. Etiketlerin üzerindeki damla şekilleri bitkinin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu gösterir.
1) haftada bir ya da her ikinci / üçüncü hafta sulayın.
2) haftada bir / iki kez sulayın, saksının altında su birikmesin.
3) haftada iki / üç kez sulayın, toprak hafif nemli kalsın.
Kendi kendini sulayan saksılar da iş görebilir. İşin püf noktası; eğer toprak baş parmağınıza yapışıyorsa sulamayın.

Eğer garantili bir yeşillik istiyorsanız, taklit edin.
Yapay bitkiler ve çiçekler her zaman taze görünürler ve hiç solmazlar. Böylece yaratıcı olmak ve büyük bir doğal görünüm oluşturmak için uygundurlar. Açık duvar dolapları ya da kare bitki panelleri dikey bir bahçe yaratmayı kolaylaştırır.