Her-şeyi-bir-arada bir mutfak düzenlemek için ipuçları

24.10.2017

Justin, küçük mutfağını ihtiyacı olan her şeyin elinin altında olduğu ve ziyaretine gelen arkadaşlarının da kendilerini evlerinde gibi rahat edebileceği şekilde planladı. “İşin sırrı, alan kazandıran saklama, dikkatli düşünülmüş organizasyon ve iyi bir aydınlatma,” diyen Justin, burada püf noktalarını bizimle paylaştı.


IKEA İyi Fikirler - Mutfak düzenleme ipuçları

Esnek bir tezgah ekleyin.

Çok yönlü kullanabileceğiniz tezgahı, mutfağın ötesinde düşünün. "Aynı zamanda misafirlerime ikramda bulunurken de bu tezgahı kullanıyorum." diyor Justin.

Çalışma alanınızı aydınlatın.

En çok kullandığınız tezgahın üzerine ihtiyacınıza göre ekstra aydınlatma ekleyin. "Lavabonun yanındaki tezgah, yemek pişirirken en çok kullandığım alan." diyor Justin.

Mutfak gereçlerini gözünüzün önünde tutun.

Hazırlık ve pişirme aşamalarında mutfak gereçlerini yakınınızda tutmak ve kolay bulmak için duvara takılan mıknatıslık bıçaklık kullanın. "Böylece yerden kazanıyorum ve çekmeceye olan ihtiyacım azalıyor." diyor Justin.

"Mutfakta organizasyon çok önemli. Evime gelen arkadaşlarım her şeyin ne kadar düzenli olduğunu söylediklerinde çok mutlu oluyorum."

IKEA İyi Fikirler - Mutfak düzenleme ipuçları

En çok kullandığınız malzemeleri gözünüzün önünde tutun.

Sık kullandığınız malzemeleri elinizin altında tutun. "Kullandığım temel malzemeleri hızlıca bulabilmek zaman kazandırıyor ve yemek pişirmeyi daha spontan bir hale getiriyor."

Yıkadıklarınızı süzün.

Günlük rutininizi kolaylaştıracak neye ihtiyacınız varsa ona yer ayırın. "Bulaşıklık benim için önemli, çünkü bulaşıkları kurulamak ile zaman kaybetmek istemiyorum."

Yemek takımını açıkta tutun.

Eve gelen arkadaşlarınızın sofrayı kurmaya yardım etmelerini kolaylaştırmak için yemek takımlarınızı açıkta tutun. Çin'de mutfağın kapalı ve özel bir alan olduğunu söyleyen Justin, "Ama ben kendi mutfağımın açık olmasını istiyorum." diyor.

IKEA İyi Fikirler - Mutfak düzenleme ipuçları
 
 
+

"Mutfakta zaman geçirmeyi seviyorum. Alan dar da olsa, ister çalışayım ister yemek yapayım, mutfak keyifli bir yer."