IKEA - Ideas - Seveceğiniz oturma odasını nasıl yaratırsınız?

1. Bir kat boyanın gücü

Doğru rengi bulduğunuzda, daha önce sahip olmadığınız gibi bir oda tasarlayabilirsiniz. Peki, hangi renkleri birlikte kullanabilirsiniz? Odada almak istediğiniz hissi düşünmek iyi bir fikir olabilir. Bir de mevcut mobilyalarınızdan hangilerini kullanabilirsiniz? Gün ışığı odaya nasıl giriyor ve nasıl hareket ediyor? Renk seçerken tüm bu faktörlerden yaralanabilirsiniz. Bu evin sahipleri rahat ve sıcak bir ev hissi aradıkları için koyu tonlarda ve doğal liflerden yapılmış mobilyaları ve aksesuarları eşleştirdiler.

IKEA - Ideas - Seveceğiniz oturma odasını nasıl yaratırsınız?
 

2 Işığı ve adımlarınızı yönlendirin

Işık her oda için önemlidir, özellikle de açıp kapatamayacağınız türden ışıklar. Bu tül perdeler, manzaranın kontrolünü sağlarken güneş ışığı için de güzel bir filtre olur. (Keten perdelerde buruşuk görünümü elde etmek için yıkadıktan sonra kurutma makinesinde kurutun ve asın.) Halılar da bu arada üzerlerine düşeni yapar. Halıları insanların odada nasıl hareket ettiğine uygun bir şekilde yerleştirmeye çalışın. Jüt gibi doğal malzemeler yenilenebilir olmanın yanı sıra ışık vurdukça şekilleri değişen göz alıcı bir dokuya sahiptir.

3. Oturma odasının omurgası

Dinlendiğiniz ve ailece zaman geçirdiğiniz alanda, iyi bir kanepenin değeri hemen ortaya çıkar. Geniş oturma derinliği olan büyük bir kanepeniz varsa onu nereye yerleştireceğinizi planlayın. TV kanepesi olarak mı, okuma köşesi mi, yoksa dinlenme sığınağı mı, hangisi olarak kullanmayı düşünüyorsunuz? Eğer ilginin merkezinde olacaksa neden odanın ortasına yerleştirmeyesiniz?

4. Aydınlatma, tekstil ürünleri, bitkiler

Şimdi sıra, ilgi odağı olmayan ama bunun yerine odanın tarzını ortaya çıkaran aksesuarları yapıştırıcı gibi bir arada tutan detaylarda. Bunun için odanın renk tonlarını vurgulayacak minderler kullanın. Yer lambası, rengi ve silueti sayesinde odaya ince bir vurgu yaparak işlevsellik katar. Doğaya yakın olma temasını güçlendirmek ve tamamlamak için ev sahipleri odaya büyük bir bitki yerleştirdi.

5. Hepsine yer açın

Şimdi her şeyi ve herkesi yerleştirme zamanı, insanlar için oturma yeri, eşyalar için saklama alanı. Duvar boyunca yerleştirilen ve duvar rengiyle uyumlu olan dolaplar büyük kapasiteye sahip. Sandalyeler ve sehpalar ise odanın ortasında hoş bir takımada oluştururken ince ayaklı mobilyalar kullanmak, ahşap zemini ve aydınlatmayı daha görünür kılıyor.

6. Yaşamaya hazır!

Dolapları doldurun ve son dokunuşları yapın: masa oyunları, kitaplar ve sanat eserlerinden (ayrıca aile davetlerinde göstermek istediğiniz her şey), hangisini nereye yerleştireceksiniz? Herkesin görmesi için üst raflara mı, cam kapakların ardına mı yoksa güvenli bir şekilde kapıların arkasında mı depolayacaksınız, bu tamamen size kalmış.

Ruh halini belirleyen malzemeler

Doğal malzemelerden yapılış objeler, nereye koyarsanız orayı tamamlayan olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Stil ve güzellik katmanın yanı sıra, IKEA ürünlerinin çoğu deniz otu, rattan ve jüt gibi yenilenebilir malzemelerden yapılmıştır.

Eşyaları depolarken tarzınızı gösterin

Bir oturma odasında birçok şey dikkat çekmek için rekabet eder. Dolabın üst raflarında duran parçalardan cam kapakların arkasındaki yadigarlara kadar istediğiniz her şeyi sergileyebilecek bir depolama alanına sahip olmak kullanışlı olabilir. Gözden uzak tutulan objeler için fazladan alana sahip olmaktan bahsetmiyoruz bile.

Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions

STOĞA GELİNCE HABER VER

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

Sayfa Başına Git