Geleneksellikten kopmayan bir ev

24.10.2017

“Aile geleneklerimiz benim için çok önemli.” diyor Maria. Lizbon’un tarihi merkezinde yer alan dairesinin her yanı aile geçmişlerine ne kadar değer verdiğini gösteriyor! Duvarlar resimlerle dolu ve raflar aile tarihinden anlarla süslü. İki gün boyunca Maria ile birbirimize hikayeler anlattık, yemekler ve okunması gereken kitaplar hakkında konuştuk ve o da bize yeni akıllı METOD mutfağı gibi yeni ünitelerle eski parçaları nasıl dengeli bir şekilde birleştirdiğini anlattı. “Eski şeyleri yenilerle kaynaştırmayı seviyorum. Evimi hem fonksiyonel hem de güzel bir hale getiriyorlar.” diyor.


IKEA İyi Fikirler - Geleneksellikten kopmayan bir ev

Maria'nın ev gerçekleri

Evim... Lizbon’un tarihi katedralini gören dördüncü katta bir daire. Oğlum Antonio ve ben yıllardır burada yaşıyoruz.

Ev sağlam temeller üzerine inşa edilmiş. Mimar ve mühendis olan atalarım buraya ilk kez 1755 büyük depreminden sonra gelmişler ve şehrin yeniden yapılmasına katkıda bulunmuşlar. Ve şu anda yaşadığımız evi yapmışlar!

Aile benim için her şey demek... Ailemin tarihiyle gurur duyuyorum ve evimi bana kalan fotoğraflar, kitaplar, mobilyalar ve aksesuarlarla doldurmayı seviyorum. Yemekler bizi bir araya getirir... Yemek pişirmek ailemden bana kalan miraslardan biri. Yemek pişirmeyi babamdan öğrendim ve ben de Antonio’ya öğrettim. Umarım bir gün o da öğrendiklerini kendi çocuklarına aktarır.

Her şey paylaşmakla ilgili... Akşam yemekleri vermek, geleneksel tarifleri paylaşmak, harika hikayeler anlatmak benim en sevdiğim şeyler. Bu yüzden geçen yıl eski işimi bırakarak kendi mutfağımda yemek işine girdim. En sevdiğim işi yapma fırsatını kaçırmak istemedim.
 

 

Bir hikayesi olan duvarlar

Maria, yeni işinin bir parçası olarak oturma odasında ücret karşılığı konuklarına ve arkadaşlarına akşam yemekleri vermek için masasını uzatıyor ve ekstra sandalyeler ekliyor. Sofra muhabbetinin asla kesilmemesi için gizli bir yöntemi var: Fotoğraflarla dolu duvarı. “Konuklar her zaman fotoğrafları soruyor. Antonio’nun ilk yaptığı resimden babamın gastronomi diplomasına kadar her birinin kendi hikayesi var. Bu fotoğraflar benim için çok şey ifade ediyor.”

IKEA İyi Fikirler - Geleneksellikten kopmayan bir ev

Her şey mutfakta başlar.

“Mutfak en sevdiğim yer. Konuklarım geldiğinde onlara birer içecek ikram ediyorum ve yemekler hakkında konuşuyorum. Yemekler herkesin kendini evinde hissetmesini sağlıyor.” diyor Maria. Onun için yaşamını değiştirmek aynı zamanda IKEA’dan bir ekibin de yardımıyla mutfağını değiştirmek anlamına gelmiş. “Mutfağın tarzını, eski masayı ve sepetleri korumak istiyordum... Daha fazla saklama alanına ihtiyacım vardı. Artık bu mutfakta 200 kişiye yemek hazırlayabiliyorum.”

IKEA İyi Fikirler - Geleneksellikten kopmayan bir ev
IKEA İyi Fikirler - Geleneksellikten kopmayan bir ev
 
 
+

Klasik tarifler

Maria şöyle devam ediyor: “Duvarda fotoğrafını görebileceğiniz babam, sabahın ilk ışıklarına kadar mutfakta kalır, yemek pişirir ve yemekler hakkında yazardı. Aynen benim gibi! Onun ailesi de çok yemek pişirirmiş. Bugün Antonio da benimle yemek pişiriyor.”

Asla eskimeyen bir tarz

Neyi, nasıl sakladığınıza bağlı olarak mutfağınıza karakter katabilirsiniz. Kapalı dolaplar yerine açık raflarda ve askılıklarda ilginç görünen şeyleri, örneğin şişeleri, bitkileri, baharatları, tabakları sergilemeyi deneyebilirsiniz.

Tamamlayıcı eklemeler

Geleneksel bir mutfağı geliştirirken onun orijinal büyüsünü bozmak zorunda değilsiniz. Aynı tarzda aksesuarlar seçerek modern fonksiyon ile eski tarzı birleştirebilirsiniz. Maria’nın raflara takılabilen veya duvarlara sabitlenebilen lambası akşamları kahve tezgahını aydınlatıyor.

“Babam çok sayıda yemek tarifi yazdı ve hepsini bana aktardı. Çok küçükken beni kendine aşçı yamağı yapmıştı.”

IKEA İyi Fikirler - Geleneksellikten kopmayan bir ev
 
 
+

Kendine ait bir kütüphane

“Çok okuyorum ve bu şekilde rahatlıyorum,” diyor Maria ve çalışma masasını dizüstü bilgisayarında çalışmak için kullanıyor. “Bu BILLY kitaplıkları almadan önce kitaplarım yerlerde üst üste duruyordu. Düşünsenize! Şimdi kategoriler halinde dizildiler: Şiir, kurgu, sanat, tarih, felsefe, bilim.”

Manzaralı bir oda

Maria’nın yatak odasında hiç pencere yok ama o kendi manzarasını yaratmış. Maria: “Bu resim sayesinde odaklanabileceğim bir şey var. Bir değişime ihtiyacım olduğunda da yeni bir resim alıyorum ve manzaram anında değişiyor. Odamda çok vakit geçirmiyorum ama geceleri burada kitap okuyorum. Yatak başına lamba takmak çok işe yarıyor. Böylece komodin lambasına doğru eğilerek boynumu yormuyorum!” diyor.

IKEA İyi Fikirler - Geleneksellikten kopmayan bir ev

Yeni yatak odası başlangıçları

Antonio geçen yıl üniversiteye başladığında çocukluk odasını çalışmak ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek için daha iyi bir yere dönüştürdü. Saklama alanını küçülttü. Büyük ve az kullanılan gardırobu açık bir askılıkla değiştirdi ve odasını daha aydınlık ve havadar bir yer haline getirdi.

Açık hava keyfi

“Şehrin yaşadığımız eski bölgesinde sürekli törenler oluyor,” diyor Maria. “Antonio ve ben sandalyelerimizi alıp balkona çıkıyor ve atmosferin tadını çıkarıyoruz.”