Evinizi yeşillendirmenin kolay yolları

24.10.2017

'Yeşil olmayı' hayatınızın doğal bir parçası haline getirin. Bir öğrenci olan Marloes'nun, evde çevre dostu olmak için bulduğu basit yöntemlerden ilham alarak işe başlamanız için birkaç önerimiz var.


IKEA İyi Fikirler - Evinizi yeşillendirmenin kolay yolları

"Yeşil olmayı günlük hayatınızın bir parçası haline getirmenin hayatı kolaylaştırdığını gördüm. Düzenli olmayı seviyorum ve mutfağımda yaptığım işler için farklı alanlar ayırdım, bitki yetiştirme ve geri dönüşüm alanları gibi." 

IKEA İyi Fikirler - Evinizi yeşillendirmenin kolay yolları

Tohum ekin ve büyütün.

Bir pencere kenarında ne kadar çok çeşit bitki yetiştirebileceğinizi biliyor musunuz? Marloes, Hollanda'daki evinde domates, avokado, çilek, marul, brokoli ve çeşitli bitkiler yetiştiriyor. "Mutfak pencere kenarı doğal güneş ışığını çok güzel alıyor, bu yüzden bitki yetiştirmek için ideal bir yer. Küçük, yeşil evimde her şeyi tohumdan yetiştiriyorum, büyümeye başladıklarında onları saksıya geçiriyorum. Pencere kenarı bahçem sayesinde makarnamı, kendi yetiştirdiğim bitkilerle süslüyorum veya suyuma bir dal taze nane atıyorum. Gıda alışverişinde de daha az harcama yapıyorum."

"Evin çeşitli yerlerine nemlendirici olarak küçük kaplarda su bırakıyorum ve havaya daha fazla nem katmak için düzenli olarak bitkilere su püskürtüyorum."

 
IKEA İyi Fikirler - Evinizi yeşillendirmenin kolay yolları

Eski malzemeleri dönüştürerek değerlendirin ve yeniden keşfedin.

Eski mobilyaları dönüştürüp yeniden kullanmak için tekstil, boya ve aksesuarlar kullanabilirsiniz, Marloes'nun büyükannesinden kalan bu sandalyede yaptığı gibi. "Çok koyu renkli bir ahşap olduğu için sandalyeyi defalarca zımparaladık ve daha modern bir görünüş için üzerini kumaşla kapladık." diyor Marloes. Yaratıcılığınızı kullanarak eski bir eşyayı geri kazanmak için yeni ve farklı bir yol bulabilirsiniz. Marloes eski ve kırık bir bavulu, yatağın altına girebilen bir sandığa dönüştürdü. "Nevresimlerimi artık buraya koyuyorum ve yerden kazanmak için yatağın altında saklıyorum."

IKEA İyi Fikirler - Evinizi yeşillendirmenin kolay yolları

Geri dönüşümünüzü kolaylaştırın.

"Mutfağımı, tenekeler, plastikler, kağıt atıklar ve gıda atıkları için ayrı geri dönüşümlü kutular ile düzenli tutmayı seviyorum. " diyor Marloes. "Bu, geri dönüşümlü atıkları toplanması için dışarı çıkarırken hayatımı kolaylaştırıyor. Ayrıca kutuların üzerine kendi yaptığım etiketleri yapıştırıyorum, böylece evime gelen arkadaşlarım da neyin nereye atılacağını biliyor."

"Küçük hareketlerle çevreci olmak, düşündüğünüzden çok daha kolay."