Yuva hissi

İşiniz gereği başkaları için muhteşem iç mekanlar tasarlarken kendi evinizin tasarımında nelerden etkilendiniz? “Elbette yaşadığım alanda göze güzel görünen eşyaların bulunmasını seviyorum fakat benim için yuva, bir görüntüden çok daha fazlası. Eve geldiğinizde kendinizi güvende hissedeceğiniz, dinlenebileceğiniz ve sadece kendiniz olabileceğiniz bir konfor ve aidiyet hissi yaratmak istedim”, diyor Johanna.

Ortak ve kişisel alanları dengeleyin

“Lulzim ile 20 yıl önce buraya taşındığımızda, evimiz küçük ve şirindi. Oturma odasının büyük bir kısmı yoktu, sonradan ilave ettik. Son olarak mini bir ‘okuma odası’ ekledik. Şu köşeye bir tekli koltuk ve lamba koyarak orayı bir dinlenme alanı haline getirdik. Ayak uzatma taburesi, ortamı çok daha rahat, ferah ve konforlu bir hale getirdi; bu tabureyi bir masa veya ekstra oturma yeri olarak ya da sadece yorgun ayaklarımızı dinlendirmek için kullanabiliyoruz.”

IKEA İyi Fikirler - Kendinizle kalacağınız harika bir yer
 

Yaşam belirtileri

“Mutfağımızı seviyoruz. Yeni olmayabilir ama tamamen bizi yansıtıyor”, diyor Johanna evinin en çok kullanılan alanında. Açık raflarda bulunan tabaklar, bardaklar ve yıllar içerisinde edinilmiş çeşitli nesneler kapalı kapılar ardında tutulmadığından günlük yaşamda da sürekli kullanılıyor. Ayrıca çoğu kapağın yerini, dağınıklığı saklamada kullanılabilecek perdeler almış. “Tüm eşyalarınız yeni olduğunda aidiyet duygusunu kaybediyorsunuz; eşyaların geçmişi olmuyor.”

Yaşamı kolaylaştırmak için

Johanna’nın kurduğu düzen, fark yaratan küçük yollarla ailenin günlük hayatına yardımcı oluyor. Masanın kenarındaki bank sayesinde, konuklar her zaman oturacak bir yer bulabiliyor. Masadaki ekmek kızartma makinesi aile üyelerinin kızarmış ekmek istediği sabahlarda kurtarıcı oluyor. Pencere önündeki masa, bir fincan kahve eşliğinde, uçan deniz kuşlarını izlemek için harika bir manzara sunuyor. “Daha da iyisi, akşamları burada bir araya gelip birbirimize günün nasıl geçtiğini anlatıyoruz.”

“Mutfak en çok kullandığımız IKEA ürünü ve birlikte geçirdiğimiz uzun yılların izlerini taşıyor. Burası her zaman bir araya geldiğimiz yer. Burada çok önemli konuşmalar yaptık, kahkahalar attık, ağladık, birbirimize sarıldık. Mutfağımızı gerçekten seviyorum.”

Aydınlatma ile ilgili ufak bir ipucu...

“Daha önce evimizin aydınlatması çok kötüydü. Yalnızca duvar lambası veya yer lambası kullandığınızda, ışık tek bir düzeyde kalıyor. Sadece tavan lambanız varsa bu kez de sadece aşağı doğru inen bir ışık huzmesi oluyor. En iyisi farklı ışık kaynaklarını bir arada kullanmak. Spot lambalar ve reostalı lambalarla ortamı dilediğiniz gibi kontrol edebilir, penceredeki küçük lambalarla sıcak bir ışık elde edebilir veya yer lambaları ve tabii ki mumlar kullanabilirsiniz. Aydınlatma söz konusu olduğunda, ihtiyaç duyduğunuzdan fazlasını hayal edin!”

IKEA İyi Fikirler - Kendinizle kalacağınız harika bir yer

Zevkinize göre bir tarz

“Hayatım boyunca eşyalarımı hep IKEA’dan aldım. İlk IKEA ürünüm, ailemin bana aldığı pembe bir kitaplıktı; düşünsenize, odamda kendime ait bir kitaplığım olmuştu! Kitaplığımı çok sevmiştim. IKEA’nın en sevdiğim yanı, satın aldığınız ürünü kolayca kendinize özgü bir hale getirebiliyor olmanız. Yaptığım işte her yılın modası önceden belirleniyor. Elbette hepimiz trendlerden etkileniyoruz fakat bunları kendi tarzımıza uyarlamanın yollarını arıyoruz.”

“Evinize duygularınızı katmanız çok önemli; annem bu konuda çok iyiydi. Bana hep sevdiğim eşyaları bir arada kullanmamı söylerdi. Tarzları farklı bile olsa, hepsini çok sevdiğim için birlikte güzel görünecekler.”

Çocukların alanı

Johanna’nın Elvin (21), Kevin (19) ve Nheo (14) adlı üç oğlu var ve oğullarından her birinin kendi odası var. “Yıllar boyunca, odalarımız evin içerisinde yer değiştirdi”, diyor Elvin. “Alt kattaki oda benimdi, şimdi ise Nheo’nun. "Odamı erkek kardeşim Kevin ile paylaşıyorum; odamdan beklentim, uyuyabilecek rahat bir yerimin olması. Annem odalarımızı istediğimiz gibi düzenlememize izin veriyor. Bize sadece ilham ve fikir veriyor.”

IKEA İyi Fikirler - Kendinizle kalacağınız harika bir yer
 
IKEA İyi Fikirler - Kendinizle kalacağınız harika bir yer
 
Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions

STOĞA GELİNCE HABER VER

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

Sayfa Başına Git