IKEA İyi Fikirler - Evdeki modern minimalizm

“Renkler beni mutlu ediyor. İnsanlar 1 yıl sonra beğenmeyebileceklerini düşündükleri için renkli ürünler seçmediğinde, ‘iyi de 1 yıl sonra nasıl biri olacağını bilmiyorsun ki’ diye düşünüyorum! Nelerden hoşlanacağını bilmiyorsun, o yüzden kafana takma.”

Tatlı pembe

“Mutfakların geneli beyaz renkte” diyor Nina. “Belki de renkler insanları ürkütüyor. Geçen Şubat ayında buraya taşındığımızda pembe rengi seçtim. Bugün olsa farklı bir renk seçebilirdim; çünkü hiçbir şey aynı kalmıyor ve hala kendimi anlamaya çalışıyorum. Sosyal medya paylaşımlarında ‘Nordik bohem’ gibi etiketler görüyorum ve ‘keşke bir etikette de benden bahsedilseydi’ diye düşünüyorum. Henüz o noktaya varamadım. Fakat güzel şeyleri sevdiğimi biliyorum!”

Değişime açık

“Burası yeni yapılmış bir ev. Planlar kağıt üzerinde iyi görünüyordu fakat gerçekte çok fazla duvarımız vardı. Bu duvarlar sayesinde bir odamız daha vardı fakat alanımız daha küçüktü; dolayısıyla daha açık bir yaşam alanı elde etmek için odadan vazgeçtik. Değişiklik yapmayı seviyorum. Oturma odasındaki sandalyelerin yerini sürekli değiştiririm. Burada nadiren bir araya gelsek de, burası hepimiz için konforlu bir köşe. Açık planlı evin keyfi de burada, her zaman birbirimize yakınız.”

Değişimin güzelliği

“IKEA’dan aldığım parçaları seviyorum, onları sadece bana özel olacak şekilde değiştirmeyi de seviyorum. Sprey boya yapmak, kulp takmak ve ayakları değiştirmek en sevdiğim üç aktivite. Yuvarlak şekillerden hoşlandığım için STOCKHOLM dolabıma bu kulpları seçtim. Kulplar dolabı daha dişil bir hale getirdi. Evi tamamen kendinize özgü hale getirmenin çok sayıda küçük, kolay ve ucuz yolu var. Kemer desenlerini ben yaptım; mükemmel olmasa da işe yarıyor!”

Gereksiz eşyalara yer yok

“Eşyalarla dolu bir ev istemiyorum. Evimin sakin ve sade olmasını seviyorum. 16 yaşında ailemin evinden ayrıldım ve yıllarca bir dolabım olmadı, çok sık taşındığım için eşyalarımı mavi bir IKEA çantasında saklıyordum. Şimdi bir şey satın almadan önce iyice düşünüyorum. Benim için düzenli olmak ve gereksiz eşyalardan kurtulmak, hayatımın bir parçası. Bunu sık sık her oda için yapıyorum. Her bir eşyaya bakıyor ve o eşyayı sevip sevmediğimi veya ona ihtiyaç duyup duymadığımı düşünüyorum. Net bir şekilde evet cevabını veremiyorsam o eşyalardan kurtuluyorum.”

Tarzınızı iyileştirin

“Kimi zaman eşyalarım üzerinde değişiklik yaparken herkesin tercih etmeyeceği parçalardan faydalanıyor ve bu parçalara yeni bir işlev katıyorum. Diğer zamanlarda ise sevdiğim ürünleri alıyor ve bu ürünleri evimiz için kişiselleştirme yolları arıyorum. Yatak odamızdaki dolaba takmak üzere farklı ahşap ayaklar buldum ve bunları tebeşirle boyayarak farklı bir hava elde ettim.”

IKEA İyi Fikirler - Evdeki modern minimalizm
 

Yatak konforu

Yeni bir eve taşındığınızda, tüm odalar bomboşken, orayı nasıl bir yuva haline getirirsiniz? “Karyolalarla. Yataklar iyi ve rahat hissetmenizi sağlamalı”, diyor Nina. “Benim için güzel bir çarşaf, yatağı mükemmel hale getiren bir unsur. Yatakları düzenledikten sonra diğer işler zamanla hallolur.”

Oyun odası

“Nahla büyüdükçe odası da değişiyor. Bugünlerde farklı kıyafetler giyip rol yapmaya meraklı, o yüzden ona bir makyaj masası yaptım. Çocuklara oyun alanı sağlayabilmek için oyuncakları dönüşümlü olarak veriyorum. Oynamadıkları oyuncaklar tavan arasına gidiyor. Çöpe atmıyorum, dolayısıyla tekrar istediklerinde tavan arasından çıkarıp onlara veriyorum.”

IKEA İyi Fikirler - Evdeki modern minimalizm
 
 

Yaratıcı yenilikler

“Nahla’nın HEMNES şifonyeri eski evimizden getirdik. Gardırobu ve şifonyeri boyayıp yeni kulplar taktım. Uçan kuşlar ‘duvar kağıdı’ da aslında boya. Kuş figürlerinin çıktısını aldım, bunları karton üzerine koyarak kestim, duvara koyup şekillerin etrafını çizdim ve boyadım. Bunu taşındıktan hemen sonra yaptım, enerjim yüksekti, oğlanların duvarındaki tilkileri de ben yaptım. Tilkileri şablonla yaptım, çok daha hızlı halloldu!”

IKEA İyi Fikirler - Evdeki modern minimalizm
 

Çalışma salonu

Nina, üst kattaki alanı çocukların çalışma odasına dönüştürmüş. “Ben bir tasarımcıyım, işimle çocuklara evde eğitim verme arasında bir denge kuruyorum. Çok vakit alıyor fakat bu değerli zamanı hiçbir şeye değişmem. Bu alan tamamen onlara ait. BESTA ünitesinin derinliği mükemmel, çocukların tüm eşyalarını buraya koyuyorum, böylece aradıklarını kolayca bulabiliyorlar. Sanatla ilgilendikleri için el işi yapabilecekleri bir alan ayırdık ve bir halı serdik; halının üzerine oturup kitap okumaya bayılıyorlar.”

“İlkbahar geldiğinde renk değişikliği yapıyorum. Her şeyin açık tonlarda, parlak ve ferah olması için çabalıyorum. Tekstil ürünlerinde hızlıca değişiklik yapıyorum; örneğin, canlı renklere sahip yorgan kılıfları kullanıyor, yatak başına farklı bir kumaş geçiriyorum veya serin geceler için farklı tonlarda örtüler bulunduruyorum.”

Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions

STOĞA GELİNCE HABER VER

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

Sayfa Başına Git