"Bu odayı, pastel renklerin ağırlıklı olduğu rahat ve şirin bir oda haline getirmek istedim (çocuk odası mutlaka parlak renklerde mi olmalı?). Özellikle üzerinde oyun oynayabilecekleri sevimli bir halı ile odayı sıcak hissettirecek bir perde de olsun istedim.”

Eğlence ve dinlenme odası

Üç çocuğu Nahla, Keanu ve Lian’a evde eğitim veren ve aynı zamanda tasarımcı olarak çalışan Nina, “Çocukların yaratıcı olabilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve kendilerini özgür hissedebilecekleri bir odalarının olması çok önemli”, diye anlatıyor. “Bu odada Keanu ve Lian kalıyor fakat bazen Nahla da burada ağabeyleriyle uyumayı seviyor. Gün boyunca halının üzerinde birlikte oyun oynuyorlar, dolayısıyla burası gerçekten ortak bir oda halini almış durumda.”

IKEA İyi Fikirler - Çocuk odasına konfor katma fikirleri

Kıvrılabileceğiniz bir alan

Birlikte kitap okumak, çocukların gelişimi açısından harika bir yol. Çocuklarıyla birlikte gün sonu rutinini gerçekleştiren Nina, “Her gece yatmadan önce kitap okuyoruz”, diye anlatıyor. Hep birlikte oturabileceğiniz bir alan yaratın. Kanepe için yeriniz yok mu? Yatağa ilave minderler koyarak sırtınızı rahatça dayayabilirsiniz.

Resim ve el sanatlarına yer ayırın

“Eşyaların ulaşılabilir olmasını sağlayın”, diyor Nina. “Çocuklarım resim yapmayı çok seviyor, bu yüzden ben de işlerini kolaylaştırıyorum. Resim yapabilecekleri, çekmeceyi açıp yapıştırıcıyı ve makası bulabilecekleri bir alanları olsun istiyorum.” Siz de sahip olduğunuz alana uygun fikirler bulun; çocuklarınızın tebeşirle resim yapacağı ve daha sonra silip baştan başlayacağı duvar etiketlerini veya MALA çizim kağıdı ve şövale setini deneyebilirsiniz.

Her daim oyun zamanı

Çocuklar genellikle çok hareketlidir. Onların oyuncaklarını istedikleri yere götürebilmelerini kolaylaştırın. Küçük oyuncaklar için kaldırıp taşıyabilecekleri hafif kutular kullanın, daha büyük oyuncaklar için de itip çekebilecekleri tekerlekli büyük kutular edinin. Aradıkları şeyi kolayca bulabilmeleri için üzerlerine etiket yapıştırın. Henüz okuma aşamasına gelmemiş olan çocuklar için resimler de işe yarayacaktır!

“Benim için burayı çocuklar için güvenli bir hale getirmek demek, etrafta kolayca dolaşabilecekleri ve her şeyi bulabilecekleri bir alan yaratmak demek. Bizim için yaşlarına uygun düzeyde bir bağımsızlık kazanabilmeleri çok önemli.”

IKEA İyi Fikirler - Çocuk odasına konfor katma fikirleri
 

En sevdikleri eşyayı unutmayın

Çocukların en sevdikleri eşya sürekli değişebilir fakat tekstil ürünleri, odalarında değişiklik yapmanın en hızlı yollarından biridir. En sevdikleri orman kahramanının resminin yer aldığı bir minder ekleyebilir, hobilerine ilişkin çizimlerin yer aldığı bir yatak örtüsü serebilir, arabalardan hoşlanan çocuklar için yarış kamyonlarının bulunduğu bir halı koyabilir ve en sevdikleri renkte bir perde asarak yüzlerine kolayca gülücük kondurabilirsiniz.

IKEA İyi Fikirler - Çocuk odasına konfor katma fikirleri
 

Hayallerindeki karyola

Çocuğunuzun üzerine tırmanmaktan hoşlanacağı bir yatak hazırlayın. Altına girip kıvrılacakları yumuşak bir nevresim takımı ile işe başlayın. Yumuşak oyuncaklar, sakinleştirici uyku arkadaşları olabilir ve uyku öncesi anlatılan hikayelerde başrolü kapabilir. Yatak tentesi gibi çocuğunuzun alanını koruyan ve kendini güvende hissetmesini sağlayan ufak detayları ve gece lambalarını da unutmayın.

“Çocukların hiç elektronik cihazı yok. Ara sıra film izleseler de, çoğunlukla oyun oynuyorlar. Geçenlerde Aslan Kral’ı izlediler, şimdilerde tek yaptıkları şey, ormandaymışçasına sürünerek, kükreyerek ve yerdeki tabaklardan yemek yiyerek oyun oynamak.”

Çocuklarınızın ayaklarının ve minik dizlerinin altında yumuşacık hissettirecek rahat bir halı seçin. Fakat bu halı, aynı zamanda oyunlarının da bir parçası olabilmeli. BRÖNDEN çok renkli halının farklı dokuları ve renkleri, çocuklarınızın odasını keşfedilmeyi bekleyen bir dünyaya dönüştürecek.

Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions
Sayfa Başına Git