Esnek çözümlerle gelişen sosyal bir ev

23.10.2018

Tasarımcı, ressam ve piyano öğretmeni Justin bize dairesini gösterirken her odanın çok amaçlı olmasından hoşlandığını söyledi. Justin, “Bazen yemeğimi mutfak tezgahının üzerinde yiyorum bazen de arkadaşlarımı davet ettiğimde atıştırmalıkları burada servis ediyorum. Mutfak tezgahım gerektiğinde bir çalışma köşesi de oluyor. Her alan, yaratıcılık ve paylaşım fırsatı sunar. Esnek bir eviniz varsa tahmin ettiğinizden daha fazla imkanınız var demektir.” diyor.


IKEA İyi Fikirler - Esnek alanlarla gelişen sosyal bir ev

Justin’in ev gerçekleri

Evim Guiyang şehrinin merkezinde 83 m2’lik bir daire. Evden çalışıyorum ama burada aynı zamanda sosyalleşebiliyorum da. Arkadaşlarımla eğlenmeyi seviyorum.

Bütün alanlar çok işlevli. Bütün odaların net bir şekilde belirlenmiş işlevlerinin olmasını istemiyorum. İstediğim yerde istediğim şeyi yapma özgürlüğüm olmalı.

Evin düzenli olması önemli fakat hayattan tat almak da önemli!

Mutfağım herkesin kullanabileceği ve keyif alabileceği bir yer. Arkadaşlarımla yemek yapmayı seviyorum, o yüzden mutfağımın kapısı herkese açık.

Hayalim rahat, yaratıcı ve güzel bir serbest yaşam kurmak.

Çok fonksiyonlu alanlar yaratın.

“Dairemin, sınırları olmayan bir ev olmasını istiyorum. Oturma odamı yemek odası olarak da kullanıyorum. Burası dinlenip resim yapabileceğim ve bunun yanı sıra arkadaşlarımla takılabileceğim bir yer.”

Temalı bir renk şablonu seçin.

“Duvarlarını siyaha boyayan çok fazla insan yoktur. Ama bence bu, eşyalarınızı ön plana çıkaran iyi bir fon yaratmanın basit bir yolu. Boş tuval her zaman beyaz olmak zorunda değil.”

Sosyal bir hava yaratın.

“Evimin rahat, açık ve sosyal bir ortam olabilmesi için elimden geleni yaparım. Bütün arkadaşlarımın burada kendi evlerindeymiş gibi hissetmelerini istiyorum.”

Aydınlatmaları çok yönlü kullanın.

“Esnek ve fonksiyonel lambalar kullanarak bir odanın ortamını kontrol edebiliyor veya resimlerimi farklı şekillerde aydınlatabiliyorum. Böylece evimde sürekli değişen bir galeri havası oluyor.”

 

Açık dolaplar kullanın.

Küçük bir mutfakta açık dolaplar kullanmak, size yer kazandırır ve herkesin işini yapmasını kolaylaştırır. “Konuklarımın her şeyi yerli yerinde görebilmesini seviyorum. Böylece kendilerini evlerinde hissediyor ve kendi işlerini görebiliyorlar.” diyor Justin.

“Her odasında çalışabileceğim, dinlenebileceğim ve yemek yiyebileceğim bir ev ve özel bir alan yerine konuklara açık bir mutfak istiyorum.”

Justin, Tasarımcı, Çin

Mobil bir stüdyo kurun.

“Evimin her odasında resim yapmayı seviyorum. Malzemelerimi koyduğum servis arabasını tekerlekleri sayesinde kolayca hareket ettirebiliyorum ve ışığın ya da ruh halimin beni sürüklediği her yerde, örneğin sessiz bir köşede veya balkonda çalışabiliyorum.”

Antreyi verimli kullanın.

“Evimdeki her alanı kullanmak istiyorum. Örneğin antrede ekstra saklama çözümleri için kullanışlı bir köşe var. Ayakkabılarımın hepsini çok fazla yer kaplamayan dar bir dolapta tutuyorum ve ziyarete gelen konuklarımın giyebileceği terlikler için askılı bir düzenleyicim var. Köpeğim Hero da yemeğini burada yemeyi çok seviyor!”