Dünyaya hoş geldin, minik bebek!

23.01.2018

İlk bebeğiniz yolda mı? Bebeklerin aramıza katılmadan önce karşı konulamaz bir heyecanla geldiklerini biliyoruz. Hayatınızın yeni rutini uyku, beslenme, alt değiştirme, banyo yaptırma ve oyun oynama olacak. İşte, bebeğinizi sakince ve kendinize güvenerek karşılamanız için önerilerimiz.


IKEA İyi Fikirler - Dünyaya hoş geldin, minik bebek

Güvenli, sakin bir uyku alanı yaratın.

Bebeğiniz güvenli ve sakin bir uyku alanına ihtiyaç duyar, bu sizin yatağınızın yanında ya da başka odada olabilir. Bir yatak tentesi, odanın daha sıcak bir yuva gibi görünmesine yardımcı olur. En katı güvenlik testlerini geçen bebek karyolasıyla çok da fazla endişelenmenize gerek kalmayacak.

Bir beslenme istasyonu yaratın.

Zamanınızın çoğu bebeğinizin beslenmesi ile geçecek. Tekerlekli bir servis arabası sizin için çok pratik olabilir. Bebeğinizi beslediğiniz yere, bebek dostu bezleri ve örtüleri, yumuşak oyuncakları ve su gibi temel ihtiyaçlarınızı yanınızda taşıyabilirsiniz. Kanepede sıcacık bir nokta bu anı eşinizle yaşamanıza imkan verir (ya da bebeğin biraz uzanmasına). Doğal ışık bu anı daha da sıcak kılar.

Tek elle bebeğinizi tutma becerinizi geliştirin.

Alt değiştirme alanınızı kurun ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye tek elle uzanma pratiği yapın. Böylelikle her zaman bir eliniz bebeğinizin üzerinde olabilir. Alt değiştirirken etrafın kirlenme ihtimaline karşı (çünkü kirlenecektir!) düz, yumuşak ve kumaşla kaplı bir alan tercih edin. Alt değiştirme masasının altındaki alanı kirli çamaşırları ve çöpleri koyabileceğiniz kutular ve sepetler için kullanabilirsiniz. Bebek bezlerini, pudrayı, kremi, ıslak mendilleri ve temiz kıyafetleri üst raflara ya da alt değiştirme masasının yanındaki alana koyabilirsiniz.

Her an yıkamaya hazır olun.

Çoğumuzun bebekken lavaboda yıkanırken çekilmiş bir fotoğrafı vardır. Şirin mi? Evet. Peki pratik mi? Pek değil. Bebeğiniz için özel bir yıkama alanı yaratıp bebek yağı ve yumuşak havlu gibi gerekli şeyleri elinizin altında tutmak pratik olabilir. Bebeğinize banyo yaptırırken ılık, oda sıcaklığında su kullanın. Islak zeminde kaymayı önleyici koruyucuları olan LÄTTSAM bebek küveti ile olası kayma tehlikelerinin önüne geçebilirsiniz. Ve yumuşak bir banyo paspası ile kendinizi de biraz şımartın.

Oyuna yer açın.

Oyun zamanı her yaşta önemlidir! Bebeğiniz dünyayı oyun aracılığıyla tanıyacak; bunun için onun keşif yapmasını destekleyecek yumuşak bir alan yaratın. Zıt renkler, değişik dokular ve beklenmedik sesler, bebeğinizin çevresindeki yepyeni dünyayı tanırken, duyularını uyarır ve onların gelişimine katkıda bulunur. Siz farkına bile varmadan, bir bakmışsınız ki bebek jimnastik alanı jimnastik sınıfı olmuş.