Doğru ölçülerdeki halıyı nasıl seçersiniz?

24.10.2017

Evinize yeni bir halı almak, düşünmenizi ve karar vermenizi gerektiren çok faktör olduğu için göz korkutucu olabilir. Yere serip de üzerinde yaşayana kadar emin olamayabilirsiniz. Şansınıza, biz ödevimizi yaptık. Odanızın veya mobilyalarınızın yerleşimi ne olursa olsun, tahmin yürütmenize gerek kalmadan doğru halıyı bulmanıza yardımcı olacak 7 alternatif bulduk.


Alanınızı ölçün.

Ölçmeye başlamadan önce hazırlığınızı yapın ve halınız geldiğinde yerleşim düzeninizin nasıl olmasını istiyorsanız alanınızı o şekilde düzenleyin. Sandalyeleri hareket ettirmek ve halıyı rahatça sığdırmak için fazladan alan bıraktıktan sonra uzunluğu ve genişliği ölçün.

Mobilyalarınızı düşünün.

Ayağınızın altına yumuşak bir his vermesinin dışında halınızın görevi, mobilyaları yaşanır 'alanlar' olarak birbirine bağlamak ve odada ayak trafiği için bir yol çizmektir. Bunu yapmanız, halının üzerine koyacağınız mobilyalarınızın duvarın dibinde veya duvardan uzakta olmasına bağlıdır.

Mobilyalarınız odanın ortasındaysa

Yemek masası ve sandalyeleri odanın ortasında olan bir yerleşimde halınızın, tüm mobilyaları (sandalyeler, oturulmak üzere geri çekildiğinde dahi) rahatça kaplayacak kadar büyük olması gerekir. Kanepe ve daha büyük oturma odası düzeninde mobilyaların sadece ön ayakları halının üzerinde olabilir.

Duvara dayalı mobilyalar

Halınızın mobilyalarınızdan daha geniş olmasına dikkat edin ama sadece ön ayaklar halının üzerinde kalsa da, sorun değil. Temelde mobilyanızın arka tarafında dolaşmayacağınız için halının da duvara kadar uzanmasına gerek yok. Önemli olan kenarlarda yürüyecek kadar yer olması.

Yollukları unutmayın.

Yolluklar mutfak veya antre gibi ev trafiğinin yoğun olduğu yerler için mükemmeldir, sadece yürüme veya çalışma mesafesinin mümkün olduğunca çoğunu kapladıklarından emin olun. Aynı zamanda yatağın çevresini kaplayan küçük yolluklar da koca bir halının yerine geçtiği için de kullanışlıdır.

Kare odalarda yuvarlak halılar

Yuvarlak halı kullanırken cesaretiniz kırılmasın. Diğer halılar için geçerli olan kurallar, yuvarlak halılar için de geçerlidir. Yuvarlak halılar özellikle yuvarlak yemek masalarının ve kahve sehpalarının altında güzel dururken küçük köşe kanepeler ve koltuklar için de çok uygundur.

Büyük daha iyidir.

Hatırlamanız gereken tek şey, halı alırken küçük yerine büyüğü tercih etmektir. Kararsız kaldığınız noktada tercihinizi büyükten yana kullanın. Büyük halılar alanınızla ve odalarınızı birbirine bağlayan mobilyalarla daha esnek kullanıldığı için kullanışlıdır.