Derin kökleri olan bir aile evi

24.10.2017

Şehirden kaçmak birçoğumuzun hayalidir. Beş yıl önce, Helena ailesini kurarken yetiştiği yere yakın bir yerde eski bir ahşap ev satın almış. Yetiştiği yere geri dönmek ona anlamlı gelmiş. Biz de onun tepelikteki evinde takılmak için kentten kaçtığımızda buraya neden döndüğünü anladık. “Ailem 14 kuşak boyunca burada yaşadı. Bu yerde besleyici bir şeyler var. Köklerimiz çok derinlerde.” diyor Helena.


IKEA Ideas - Derin kökleri olan bir aile evi

Helena’nın evi

5 yaşındaki oğlum Viggo ile ailemin yaşadığı yerin bitişiğinde yaşıyorum. Bir dağda, bir gölün üzerindeyiz, sanki dünyanın üstünde yaşıyor gibiyiz.

Evimiz... 73 yaşındaki babamla restore ettiğim eski bir ahşap bina. Geleneksel ama modern bir çizgisi var. Her yanından tarihimiz akıyor. Yeniden döşemek için kullandığımız keresteler babamın 60 yıl önce diktiği ağaçlardan alındı.

Başka bir yaşamda... Muhtemelen bir göçebe olurdum. Bir yanım teknede yaşayıp yirmili yaşlarımda yaptığım gibi Atlantik’e açılabilmeyi diliyor. Yine de burası yerleşmek için doğru yer gibi geldi.

Bırak ışık içeri girsin... Bu benim için bir yaşam felsefesi. Ben bir fotoğrafçı ve aynı zamanda bir aşçı ve lokantacıyım. Bu sebeple ışığa takıntılıyım.

Bizim için yemek... her şeydir! Sağlıklı ve güçlü kalmak için vücudunu besleme döngüsündeki yaratıcılığı seviyorum.
Ufak bir değişiklikle geleneksel bir aile mutfağı

Helena IKEA mutfağını, evin geleneksel karakteriyle ama modern fonksiyonlarla tamamlamayı planladı. “Restoran mutfaklarından ilham aldım. Saklama alanlarının çoğu bel hizasının altında, bu sayede odanın her yerini görebiliyorsunuz ve ben de dolaplar yerine çekmeceler kullandım çünkü çekmecelerde bir şeyler bulmak daha kolay. Yaz süresince ailemin kamp alanında bir restoran işletiyorum. Bunu 13 yaşımdan beri her yıl yapıyorum.” diyor Helena.

IKEA Ideas - Derin kökleri olan bir aile evi
 
 
+

“Dışarıda olmadığımız zamanlarda mutfak en çok vakit geçirdiğimiz yerdir. Viggo oynarken ben yemek pişiriyor, dizüstü bilgisayarımda çalışıyor ya da yemek planları yapıyorum.”

Helena, aşçı ve fotoğrafçı, İsveç

Bir ya da daha fazla kişi için bir "kendini dinleme" alanı yaratın.

Helena, birkaç konforlu koltuk, bir halı ve birkaç parça örtüyle üst katta rahat bir sığınak yaratmış. “Konuklarım buraya bayılıyor.” diyor. “Ama ben de her gün burada biraz zaman geçiriyorum. İşim ve evdeki yaşamım beni çok meşgul ettiği için bazen kendimle ilgilenmeyi unutuyorum. Yakın zamanda Bali’ye yaptığım bir seyahatte kendime alan yaratmak için birkaç ritüel öğrendim. Burada oturmayı ve manzaranın keyfini çıkarmayı seviyorum. Burada doğayla ve dış dünyayla bağlantı kuruyorum.”

Dinlendirici bir yatak odası için kumaş kullanın.

Helena, yatak odasının görünürde çok fazla eşya ve giysinin olmadığı sade ve düzenli bir yer olarak kalmasını istiyor. “Yatak odamı öncelikle bir dinlenme ve rahatlama mekanı olarak görüyorum.” diyor. “Bu nedenle odak noktasında yatak var. En sevdiklerim arasından birkaç örtü örtmek yeterli geldi ve biraz daha rahat görünmesi için üzerine tente ekledim. Bir yatak başım olmadığı için kendim duvar kağıdından bir tane yaptım.” En sevdiğiniz kumaşı asmak veya yatağınızın arkasını süslemek için duvar etiketleri kullanmak da aynı etkiyi yaratacaktır.

IKEA Ideas - Derin kökleri olan bir aile evi

Kendinizi iyi hissettiren bir giyinme alanı oluşturun.

Kişisel bir açık gardırop yaratmak için eski ve yeni saklama ve sergileme çözümlerini birleştirin. “Giyinme odamın Montmartre’daki küçük bir giysi dükkanına benzemesini istiyordum.” diyor Helena. “İçine giriyor ve bir şeyler bulmak istiyorsunuz. Giysi rayını kendim yaptım. Yüzlerce kıyafetim var çünkü eskiden bir düğün fotoğrafçısıydım ve her duruma uygun kıyafetlerimin olması gerekiyordu. Bu işi sevdim! Şimdi eve gelen herkes mankenin üzerindeki kıyafetleri değiştiriyor ve çocuklar buraya gelip süslenmeyi seviyorlar. Bana göre, giysiler yaratıcı olmak ve eğlenmek için bir fırsattır.”

“Burada sade, toprakla iç içe bir hayat sürdürüyoruz. Hemen kapıdan çıkınca yememiz gereken her şeyi tarlalardan veya ormandan toplayabiliyoruz.”

Helena

IKEA Ideas - Derin kökleri olan bir aile evi

Organik tarzı seçin.

Yıpranmış, eski eşyaları değerlendirin ve bitkiler aracılığıyla doğayı içeriye taşıyın. “Orijinallik önemlidir.” diyor Helena. “Ahşap gibi malzemeler tercih ediyorum ve eşyaları çok fazla değiştirmemeye çalışıyorum. Bir masa eskiyse, varsın eski olsun, onun kusurlarındaki güzelliği görün.”