Değişiklik zamanı: yenilenen genç odası

24.10.2017

Kim odasında daha çok vakit geçiriyor: Siz mi yoksa genç çocuğunuz mu? Kim odasında daha çok vakit geçiriyor: Siz mi yoksa genç çocuğunuz mu? “Stephan ve Nicole, kızları Luzie (13) ortaokula başladığında yatak odası ile genç odasını değiştirmeye karar vermişler. “Luzie’nin eski odasının tavanı eğimliydi ve çok fazla gün ışığı alamadığı için masada çalışmakta zorlanıyordu. O sebeple odaları değiştirmek hepimize mantıklı geldi!


IKEA Ideas - Değişiklik zamanı: yenilenen genç odası

“Hayvanları, özellikle de pandaları hep sevmişimdir, bu nedenle de odamda çok sayıda ayıcık ve onlarla uyumlu siyah beyaz kumaş kullandık!”

IKEA Ideas - Değişiklik zamanı: yenilenen genç odası

Önce: fonksiyonel bir yatak odası

Nicole ve Stephan’ın eski yatak odası Luzie için daha büyük ve daha aydınlık bir yer. Burada Luzie'nin kitap okumak, arkadaşlarıyla zaman geçirmek ve ödevlerini yapmak için yeterince alanı var. Odaları değiştirmek ona kendi odasını daha yetişkin ve daha az çocuksu hale getirmek için de bir fırsat verdi. “Eski odam fazla çocukçaydı. Çok sayıda kırmızı ve desenli duvar kağıdı vardı ve yatağımın başında bir taç duruyordu. Yeni odamı seviyorum. Aşağıda ailece bir şeyler yaptığımız zamanlar haricinde hep burada vakit geçiriyorum. Burası kendimi daha yetişkin gibi hissettiriyor.” diyor Luzie.


 

 
IKEA Ideas - Değişiklik zamanı: yenilenen genç odası
IKEA Ideas - Değişiklik zamanı: yenilenen genç odası

Rahatlatıcı renkler

Rahatlatıcı bir renk seçin. Örneğin pastel renkler. Sonradan ne kadar renkli kitap, aksesuar ve tekstil ekleseniz de bu şekilde odanızın hep yumuşak bir havaya sahip olmasını sağlarsınız! Dinlendirici bir ortam yaratmak önemlidir. Ulusal Uyku Vakfı’na göre ortalama bir gencin 8-10 saat uyuması gerekir. “Renkli bir odaya sahip olmak hoşuma gidiyor. El emeği dekorasyonlar sayesinde evimiz artık daha kişilik sahibi.”
Luzie

Tekstillerde iki renk kullanımı

Luzie kendisini hem yetişkin hem de eğlenceli hissettiren siyah beyaz minderleri, halıları ve nevresim setlerini kullanarak panda sevgisini buraya da yansıtmış. Birkaçı minder ve üzerinde sevdiği malzemeleri sergilediği raflar ve yumuşak bir aydınlatmayla, Luzie’nin yatağı kitap okumak, film izlemek veya müzik dinlemek için rahat bir yere dönüşmüş. “Ekstra minderler, arkadaşım Matilda biz de kaldığında çok işe yarıyor!”

 
IKEA Ideas - Değişiklik zamanı: yenilenen genç odası

“Kahvaltı yapmayı çok sevmem ama şanslıysam annem okula gitmeden önce yatağıma bir bardak meyve suyu getirir!”

Akıllı saklama çözümleri

Malzemelerle dolu bir çalışma masasını temiz ve düzenli tutmak biraz zor olabilir. Luzie çözüm olarak duvarları da değerlendirmiş. Daha az kullandığı kırtasiye malzemelerini raflarda, en sevdiği kalemlerini raylara asılı sepetlerde, boya kalemlerini çekmecelerde ve diğer her şeyi masanın yanlarında bulunan özel tasarlanmış kutulara koyuyor. “Bu kalem kutularını yıllar önce Annemle yaptık. Artık eskisi kadar çok el işi yapmıyoruz ama hala bir şeyler üretmeyi seviyorum!”

“Bir şeyleri atmaktan nefret ediyorum, küçük şeyleri bile. O yüzden odam çocukluğumdan beri sakladığım seyahat hatıralarıyla dolu.”

IKEA Ideas - Değişiklik zamanı: yenilenen genç odası

Sizinle birlikte büyüyen saklama çözümleri

Çocuklar büyüyene kadar her zaman kullanabilecekleri mobilyalar seçin! Luzie daha küçükken resimli kitaplarını ve oyuncaklarını KALLAX ünitesinde tutuyordu. Şimdi ünitenin her bir küpü okul kitapları ve dosyaları, sade beyaz kutulara doldurulmuş el işi malzemeleri ve çantaları için mükemmel yükseklikte.

Aksesuarlarınızı kendinize göre uyarlayın.

Luzie çalışma masasının çekmecelerini çalışma alanının geri kalanına uyması için beyaza boyamış. Ama içlerinde ufak bir sürpriz var! Çizim için kalem seçimini çabuk ve kolay hale getirmek için her bir çekmecedeki kalemleri renklerine göre ayırmış.

 
IKEA Ideas - Değişiklik zamanı: yenilenen genç odası

Sürekli değişen bir resim duvarı

Kendi mini sanat galerinizi oluşturun. Luzie ve Nicole odasınınduvarının bir bölümüne çeşitli ölçülerde ve renklerde çerçeveler asmışlar. Böylece kendi resim, poster ve fotoğraf koleksiyonunuzu yönetin ve koleksiyonu istediğiniz sıklıkta değiştirin! Bunları özel bir alanda toplamak, her bir parçanın öne çıkmasını sağlar. Nicole, “Dekorasyona her zaman önem vereceğim. Bu zaman geçirdiğiniz alanın mutlu ve pozitif bir yere dönüşmesini sağlıyor.” diyor.

Sade ve düzenli bir yer yaratın.

Duvarlardaki saklama ünitelerinin miktarını sınırlı tutarak ortamın sadeliğini koruyun. Luzie, “Eskiden çok daha fazla rafım vardı ama onları kaldırıp yerlerine ayna koyduk.” diyor. “Aynalar odayı daha büyük ve aydınlık gösteriyor.”


 Canlı Destek