Dar alanlarda misafir ağırlamaya hazırlıklı olun.

13.11.2017

Bize göre, hiçbir alan misafir ağırlamak için küçük değildir. İster arkadaşlarınız akşam yemeğine davetli olsun, ister aile üyeleri bir anda kapınızda belirsin, doğru planlama ile küçük bir alanda bir, iki veya on kişi için yer açabilirsiniz.


Misafirler ellerinde bir sürü eşya ile gelirler, bu nedenle kapıdan içeri girdiklerinde onları bırakabilecekleri bir alan yaratın. Tekerlekli paravan gibi hareket edebilen, çok amaçlı mobilyalar küçük alanların kurtarıcısıdır. Belki onları mutfakta depolama amaçlı kullanıyor olabilirsiniz ama paltoları asmak için de uygun olabilir. Tekerlekli paravanı istediğiniz zaman kenara itebilir veya oda içinde oda hissi yaratmak için kullanabilirsiniz.

'Oturun, oturmuşken kalın' hissi veren fonksiyonel mobilyaları ve oturma ünitelerini tercih edin. Saklama gözlü ayak uzatma taburesini istediğiniz gibi hareket ettirebilir, yumuşak halının üzerine minderler atarak oturma alanınızı genişletebilirsiniz. Sehpa olarak tabureleri kullanın. Daha fazla oturma alanına ihtiyacınız olursa duvara astığınız katlanabilir sandalyeleri indirebilirsiniz. Artık atıştırmalıklarınızı alın ve eğlenmenize bakın.

IKEA İyi Fikirler - Dar alanlarda misafir ağırlamaya hazırlıklı olun.
IKEA İyi Fikirler - Dar alanlarda misafir ağırlamaya hazırlıklı olun.

Yemek zamanı geldiğinde yemek alanını açılabilen bir masa ile büyütün. Halınızı kıvırıp kaldırın ve yer kazanmak için mobilyaları kenara itin. Masa ayaklarını, yer kaplamazı diye astığınız duvardan aşağıya indirin ve duvara yasladığınız masa tablasını da ayakların üzerine oturtun. 'Anlık parti' kutusundan çıkardığınız mumlar ve pipetlerle neşeli bir sofra kurun.

IKEA İyi Fikirler - Dar alanlarda misafir ağırlamaya hazırlıklı olun.

Gece uzayıp arkadaşlarınız yatıya kaldığında onların iyi bir gece uykusu almalarını sağlayabilirsiniz. 2'li yataklı kanepeyi yatak haline getirin ve duvardaki depolama alanınıza yerleştirdiğiniz nevresim takımlarıyla yastıkları çıkartın. Orta sehpanızı da misafirlerinize komodin olarak kullanmaları için ödünç verebilirsiniz.

 
 
+
 
IKEA İyi Fikirler - Dar alanlarda misafir ağırlamaya hazırlıklı olun.

13 metrekare olan bu küçük dairenin planı şu şekilde:

Mutfak hemen girişte ve yemek alanından paravanlarla ayrılmış durumda. Ranza duvara yaslanmış olarak odanın en arka tarafını kaplarken altındaki boşluğa yataklı kanepe yerleştirilmiş. Ve depolama çözümü olarak duvarlar kullanılmış.