Çocuklu yaşam için uyarlanabilen evler

24.10.2017

Yalnız yaşamak için tasarladığınız bir ev aynı zamanda çocuk dostu da olabilir! IKEA Tasarımcısı Henrik, bazı günler evinde kalan 6 yaşındaki kızı Ida için oldukça kullanışlı bir ev yaratmış. İki yaşam tarzını nasıl birleştirdiğine bakalım...


IKEA İyi Fikirler - Çocuklu yaşam için uyarlanabilen evler
IKEA İyi Fikirler - Çocuklu yaşam için uyarlanabilen evler

Henrik’in ev gerçekleri

Evim... İsveç’in Älmhult şehrinde büyükçe bir daire.

Tüm yenilemeleri kendim yaptım. Burayı hem Ida hem de kendim için hayalimdeki eve dönüştürme işine çok fazla emek ve sevgi kattım.

Bu arada evimiz hala fırsatlarla dolu. Bir gün sadece sanat projeleri için büyük bir masası olan bir stüdyo ev yapmak istiyorum.
Henrik ev içinde büyük odaları ve geniş dış mekanları seviyor. “Şanslıyız çünkü ilk plana göre yan tarafa bir ev daha yapılacaktı ama yapılmadı. Bu sayede daha fazla alanımız var. Doğadan olabildiğince çok faydalanmak için oturma odasının dış tarafına bir veranda yaptım.”

 

 

İki kişi için esnek yaşam

Henrik dağınıklık içinde yaşamayı sevmiyor, o yüzden oturma odasındaki raflar plak koleksiyonu ve Ida’nın en sevdiği oyuncakları gibi gözde malzemeler için ayrılmış durumda. Ida kalmaya geldiğinde ebeveyn odasını bir oyun alanına dönüştürmek için yeterince alan var ve Ida kanepede keyif yapmayı çok seviyor. Henrik’in arkadaşları geldiğinde odanın diğer ucundaki yemek masasına gidip güzel yiyecek ve içeceklerin tadını çıkarabiliyorlar.

IKEA İyi Fikirler - Çocuklu yaşam için uyarlanabilen evler

“Ida hava nasıl olursa olsun ateşin önünde kıvrılmayı seviyor. Hatta benim koltuğumun hemen yanında kendine uygun bir sallanan sandalyesi bile var.”

Henrik, IKEA Tasarımcısı, İsveç

 

Alanınızı açın.

Henrik ilk taşındığında mutfağın sarı ve kırmızı renkleri ona pek uymuyordu. Siyah renkli yeni mutfak üniteleri taktı ve her şeyi olabildiğince açık ve parlak renkte seçmeye özen gösterdi. Beyaz fayanslar, beyaz mobilyalar seçti ve daha fazla ışık alması için oturma odası ile mutfak arasındaki duvarlardan birini yıktı. “Bu duvarı yıkmamın sebebi, aynı anda hem yemek pişirip hem de arkadaşlarımla veya ailemle sohbet etmek istememdi,” diyor Henrik.

IKEA İyi Fikirler - Çocuklu yaşam için uyarlanabilen evler

“Neredeyse her gün yemek pişiriyorum ve Ida’nın evde yapmayı en sevdiği şeylerden biri bana mutfakta yardımcı olmak.”

“Ida küçük sığınakları seviyor. Merdivenlerin ve yatağının altında olmak üzere iki sığınağı var. Arkadaşları da artık evlerinde gizli bir sığınak için yer aramaya başladılar.”

Tek renk yetmez.

Ara renkler kullanarak tek renkli bir eve kişilik ve sıcaklık katabilirsiniz. Henrik’in gri yatak örtüleri pencereden görünen gümüş rengi huş ağaçlarının renklerini yansıtıyor ve beyaz duvarlar bu odayı evin geri kalanıyla eşleştiriyor. Yatak odasını konforlu kılan ise mavi kadifeden minderler ve grafik desenler.

IKEA İyi Fikirler - Çocuklu yaşam için uyarlanabilen evler

Spor malzemeleri için saklama çözümleri

Spor malzemeleri çeşitli şekillerde ve ölçülerde olabilir. Bu nedenle malzemeleri düzenlemeyi ve gerektiğinde onlara ulaşmayı kolaylaştıracak saklama çözümleri seçmeniz gerekir. Henrik sıkı bir frizbi oyuncusu ama bisiklet, basketbol ve hokey oynamayı da seviyor. Sahip olduğu her spor malzemesini bodrumdaki tek bir duvara sığdırmak için raflar, kancalar ve sandıklardan oluşan bir karışım kullanmış.

 

 Canlı Destek