Merhaba Chiara! Bize bu evi tasarlarken neyi hedeflediğini anlatabilir misin?

Chiara: Tabi ki! Bu evi iki yetişkin kardeş için tasarladım. Ev başlangıçta kız kardeşe aitti ve daha sonra erkek kardeş de bu eve taşındı. Tek bir yatak odası olduğundan bu alanı yaşanabilir bir hale getirmek için yaratıcı çözümler üretmemiz gerekti ve tüm bunları uygun bir bütçeyle yaptık. Bir yandan da evimiz için yaptığımız tercihlerin dünyamız üzerindeki etkimizi azaltabileceğini göstermek istedik. Sonuç olarak bu ev, uygun bir bütçeyle ve daha sürdürülebilir çözümlerle düzenlendi.

Tek bir evde tüm bunları nasıl başarabildiniz?

Chiara: Bu evi düzenlerken fonksiyonları ve mobilyaları ayrı ayrı değerlendirdik. Yeni eşyalar satın almak yerine halihazırda evde bulunan eşyaları kullanışlı bir hale getirmenin yollarını bulmaya çalıştık. Örneğin, yeni bir yatak almak yerine IKEA mağazasındaki Fırsat Köşesinden BLÅKULLEN karyola satın aldılar. Bu sayede, kardeşlerden biri taşınsa bile bu karyola kanepe olarak kullanılabilir. Daha büyük bir yemek masası satın almak yerine evdeki iki masayı birleştirerek daha uzun ve ayarlanabilir bir masa oluşturdular. Ayrıca, sürdürülebilir kaynaklardan üretilen pamuk kumaş kullanarak istendiği zaman açılıp kapanabilen uygun bir paravan oluşturduk.

Tüm oturma odası çözümlerini inceleyin
 

Fırsat Köşesi dediniz. Bunu biraz daha açabilir misiniz?

Chiara: Satın alınacak sürdürülebilir mobilya halihazırda üretilmiş olan mobilyadır; dolayısıyla ikinci el ürün satın almak, daha sürdürülebilir tercihler yapmaya başlamanın en uygun yoludur. Bence IKEA mağazasına yolu düşen herkes Fırsat Köşesine uğramalıdır! Burada, seri sonu ürünlerden iade edilen ürünlere veya teşhir ürünlerine kadar her türlü ürünü etiket fiyatından daha düşük fiyata bulabilirsiniz.

IKEA’da sürdürülebilirlik hakkında
 

İlk kez ev düzenleyecek kişilere tavsiyeniz ne olurdu?

Chiara: Yaşamınızın farklı dönemlerinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir mobilya tercih edin. İnsanlar yeni bir ürün satın alırken akıllarına hep pahalı ürünler geliyor. Bana göre başarılı yatırım, uygun bir bütçeyle yıllar boyu kullanabileceğiniz bir ürüne yapılan yatırımdır. Modüler ENHET serisi aradığımız bu özellikleri karşılıyor. Örneğin, mutfakta ekstra rafa ihtiyacınız varsa mutfak çözümünüze hemen yeni raflar ekleyebilirsiniz. Yeni bir eve taşınmak istediğinizde bu çözümü kolayca demonte edebilirsiniz. ENHET mutfak ve banyo serisini kullandık ve çalışma alanına daha kullanışlı olması açısından ENHET raflı açık dolabı yerleştirdik.

ENHET mutfak serisini inceleyin
 

Seçtiğiniz desenli mobilyalar ilk bakışta fark ediliyor. Mobilya seçiminde nelerden ilham aldınız?

Chiara: Her mobilya parçasının ikinci bir şansa sahip olması gerektiğine inanıyorum. Eski mobilyalarınızı bağışlayabilir, online ortamlarda satabilir ya da birkaç değişiklikle yeni ürünler haline getirebilirsiniz. Bu evde renkler büyük öneme sahip. Bu nedenle biz de IVAR ve BAGGEBO dolaplar gibi daha sade parçaları geometrik desenlerle kullandık. İşlenmemiş ahşap mobilyaları kendiniz de boyayabilirsiniz. Gerçekten de eski eşyaları yeniden kullanışlı bir hale getirmenin birçok yolu var.

Ideas – Home 8 - Bir uzmana sorun: az bir bütçeyle daha sürdürülebilir bir yaşam
 
Ideas – Home 8 - Bir uzmana sorun: az bir bütçeyle daha sürdürülebilir bir yaşam
Ideas – Home 8 - Bir uzmana sorun: az bir bütçeyle daha sürdürülebilir bir yaşam
Ideas – Home 8 - Bir uzmana sorun: az bir bütçeyle daha sürdürülebilir bir yaşam
Ideas – Home 8 - Bir uzmana sorun: az bir bütçeyle daha sürdürülebilir bir yaşam
Site Creation & Technology by MagiClick Digital Solutions

STOĞA GELİNCE HABER VER

Onaylıyorsanız lütfen iletişim tercihlerinizi belirtiniz.

Sayfa Başına Git