Açık plan bir evde bahçe hissi yaratmak

24.10.2017

Margo, ailesi ile Gliwice’deki 100 m2 lik apartmanlarına taşındıklarında, duvarları ve yerleri parlak beyaza boyamaya ve mekanı canlı yeşil bitkilerle bölmeye karar verdi. “İç mekan bitkilerinin minimalist evimize renk ve canlılık katmasını çok seviyorum- onlarla birlikte evimizin havası da sürekli değişiyor!” diyor Margo.


IKEA İyi Fikirler - Açık planlı bir evde bahçe hissi yaratmak
 
 
+

Margo and Krzysztof’un ev gerçekleri

Evimiz... birlikte çalıştığımız, oynadığımız ve rahatladığımız bir yer.
Altı kişiyiz... Margo, Krzysztof, Bruno (9), Siyam kedilerimiz Focus ve Fusia, ve kirpimiz Amelia.
Önceki evimiz... çok daha renkliydi, ama şimdi iç mekan bitkileriyle evimize canlılık katmayı tercih ediyorum.

Mutfakta çeşitli yüksekliklerde sergileme ve depolama alanları yaratın. Margo’nun evinde, dolapların üstleri bile çiçekliğe dönüşmüş durumda. Margo mutfağındaki bitkileri ön plana çıkarmak için dolap kapaklarına beyaz, tezgaha koyu renk ve duvarlara siyah beyaz resimler seçmiş.

Yemek pişirmek, yemek, ve bitki yetiştirmek için tek oda

Margo ve Krzysztof mutfağı çok daha küçük bir odadan- şimdi Bruno’nun odası olan- ana yaşam alanına taşıdılar. Bütün ailenin paylaşabileceği çok fonksiyonlu bir alan yaratmak için tezgah olarak mutfak adasını kullanıyorlar. “Yemek pişirmek, yemek ve çalışmak için burada bir araya geliyoruz- ve bitkilerim için ışık da var!” diyor Margo. “Güneş ışığından olabildiğince fazla yararlanabilmek için hiçbir penceremizde perde yok.”

“Evimizdeki bitkilerin değiştiklerini ve büyüdüklerini görmeyi çok seviyorum. Ayrıca onların sayesinde mevsim değiştikçe her odaya yenilik geliyor.”

Margo

Eskiyle yeninin buluşması

“Büyükanne ve dedelerimizden kalan birkaç antika parçaya sahip olduğumuz için şanslıyız,” diyor Margo. “Geçmişi evimize getiriyorlar ve diğer bütün modern parçaların yanında hayat buluyorlar.” Margo’nun en sevdiği tasarım ise bu çekmeceli dolap: “Sayı etiketleri ekleyerek onları özgün hale getirdim. Bu sayede hangisinde kalem, fırça ve boyaların olduğunu biliyorum.”

 

“Yatağın üzerindeki çerçeve rafı sayesinde, resimlerin yerini ne zaman istersek kolayca değiştirebiliyoruz.”

IKEA İyi Fikirler - Açık planlı bir evde bahçe hissi yaratmak

Çocuklarınıza sevecekleri bir alan yaratmaları için yardımcı olun.

Bruno odasındaki bütün mobilyaları ve nevresim takımlarını kendi seçti. Sanatı ve el işlerini gerçekten çok seviyor. Yaratıcılığını harekete geçirmesini kolaylaştırmak için Margo, çalışma masasının bir bölümünde resim malzemeleri için özel bir alan yarattı. “Bruno ödevlerini oturma odasında benimle birlikte yapıyor ama çizim ve boyama için odasında kendi masası olması çok hoşuna gidiyor. Odasıyla ilgili benim en çok sevdiğim şey, depolama alanları; onu düzenli kalmaya teşvik ediyor!” diyor Margo.