8-12 yaş çocuk odası için basit değişim fikirleri

24.10.2017

İsveçli Cecilia, oğlu Maxime’in odasını değiştirirken bütün oyuncaklar için ekstra duvar dolabı kutuları yerleştirmeyi ihmal etmemiş. “Maxime (7) odasıyla çok gurur duyduğu için düzenli tutmayı da seviyor.” diyor Cecilia. “Çok fazla oyuncağı var ve her şeyi yerinde tutmayı seviyor.” Aşağıda, yıllardır ziyaret ettiğimiz evlerden edindiğimiz eğlenceli ve fonksiyonel çocuk odası fikirlerinden altı tanesini bulabilirsiniz.


 
 
+

1. Boş bir köşeyi kullanın.

İspanya’da Stina’yı ziyaret ettiğimizde bize en gözde alan yaratıcı fikirlerinden birini gösterdi. “Evimiz küçük ama her zaman yaratıcılık için bir yerimiz var. Ulrikke (9) ve Johanne’nin (11) odasındaki biçimsiz bir köşeyi IKEA mutfak tezgahlarından geriye kalan parçalarla tam oraya uygun bir şekilde kestiğimiz bir çalışma masası koyarak kullandık.” diyor.

2. Onlara kendilerine ait bir dünya verin.

Çocuklarının bireysellik duygusunu teşvik etmek Hollandalı Laura için çok önemli. “Odalarını dekore ederken çocukları da işe dahil ediyoruz. Max (10) doğayı sevdiği için odasındaki bir duvarı güzel manzaralı bir resimle kapladık.” diyor.

3. Dekorasyon malzemesi olarak etiket kullanın.

İtalyan Valentina oğlu Alberto’ya (8) kendi alanını oluşturma izni vererek onu teşvik etmeyi seviyor. “Alberto oyuncak dolaplarına kendi kişisel imzasını katmak amacıyla etiketler kullandı,” diyor. “Rengarenk ve eğlenceli bir oda onun hayal gücü için faydalı.”

4. Sarmalayan bir yuva yaratın.

İtalya’da Francesca’yı ziyaret ettiğimizde bize kızı Chiara’nın (8) odasını rengarenk örtüler, perdeler ve minderlerle sıcacık bir hale getirmeyi ne çok sevdiğini anlattı. “Chiara tüm renkleri seviyor,” diyor Francesca. “Yatağını gizli bir mağara gibi yapmak için daha fazla örtü eklemek istiyor.”

“Çocuklar adalet duygusunu erken yaşlarda öğrenirler, o yüzden bir odayı bölerken her bir kardeşe tam olarak eşit miktarda alan vermek önemlidir.”

 
 
+

5. Odalarını eşit bölün.

“Ailemi birbirlerine yakın tutan bir evde mutlu oluyorum,” diyor Portekizli Catarina. Aynı şey, bir odayı paylaşan oğulları Jaime (12) ve Vasco (8) için de geçerli. “KALLAX raf ünitesi ve iki yatak tentesi çocukların yataklarını ayırmanın eğlenceli bir yolu. Bu onlara hem kendi alanlarını kazandırıyor hem de oturup birlikte oynayabilecekleri bir yer veriyor.”

6. Onlara kendilerine ait bir duvar verin.

Hollandalı Ineke oğlu Mick’i (9) odasında yaratıcı olmaya yönlendiriyor. “Artık büyüdüğü için yatağının yanındaki duvarı daha çok kullanabiliriz. Ve artık tüm o yumuşak oyuncaklarıyla çok fazla oynamayacağı için onları koyabileceği özel bir duvar rafı da var.” diyor.